Hiina ja Eesti turud mullu maailma parimad

Romet Kreek 08. jaanuar 2001, 00:00

2000. aasta võib maailma aktsiaturgudel kehvaks lugeda. Vaid kuue riigi aktsiaturud 38st suutsid näidata indeksi tõusu. Enam kui 100protsendilist indeksitõusu suutis näidata vaid üks börs, aasta varem oli selliseid veel neli. 1999. aasta oli börside jaoks üldse väga hea, selgub Ameerika Ühendriikide investeerimispanga Merrill Lynch hiljuti avaldatud ülevaatest.

Maailma edukaim tõusja oli mullu Hiina Shanghai B indeksi näol, mis aastaga kasvatas oma väärtust 136,6 protsenti. Teiseks tuli Merrill Lynchi ülevaates vaba majandusega Iirimaa 11,7protsendilise tõusuga.

Kui ülevaates oleks olnud ka Eesti, tõrjunuks meie koduturg Iirimaa koha võrra tahapoole ? Äripäeva indeksi väärtus tõusis eelmise aastaga 24 protsenti. ?veitsi aktsiaturg tõusis 5,5 protsenti, järgnesid Kanada 4,2 protsendiga, Itaalia 3,2 protsendiga ja Iisrael 1,5protsendilise kasvuga.

Kõige kehvem ülevaates käsitletud turgudest oli Korea, kus aktsiahinnad langesid eelmisel aastal enam kui poole võrra. Palju roosilisem polnud olukord Tais ja Taiwanil, kus aktsiaturud kaotasid aastaga enam kui 40 protsenti.

Ameerika Ühendriikide aktsiaturu liikumist käsitlevale S&P 500-le oli eelmine aasta halvim pärast 1977. aastat. USA tehnoloogiaaktsiate liikumist kajastavale Nasdaqi indeksile pole börsi ajaloo 28 aasta jooksul mullusest hullemat aastat olnud. Nasdaq lõpetas 38,7 protsendiga miinuses.

Merrill Lynchi juhtiv rahvusvaheliste turgude analüütik Walter Murphy sõnas, et möödunud aasta kujutas endast suurt kontrasti võrreldes enamikku turge haaranud tõusuga 1999. aastal.

Lõppenud aasta oli pärast 1990. aastat maailma aktsiaturgude jaoks kõige keerulisem. Enamik turgudest oli varem üles ostetud, kuid langes aasta alguses tehnoloogiasektori nõrkuse ja aasta arenedes ettevõtete pidevate kasumihoiatuste tagajärjel.

Merrill Lynch soovitab investoritel võimalike kaotuste minimeerimiseks investeerimisportfelle rahvusvaheliselt hajutada. Investeerimispanga ülevaates sisalduv aktsiaturgude nimekiri näitab investeerimisriski hajutamise vajadust investorite portfellides. Kui kõik investeeringud on suunatud ühele turule, näiteks USA aktsiatesse, muudab see investeerimisportfelli liigse kontsentreerituse tõttu väga ohtlikuks.

Isegi juhul, kui kodumaisete ettevõtete aktsiad on hajutatud eri tööstusharude vahel, on portfelli risk liiga suur, märgib investeerimispank.

Merrill Lynch on 44 riigis tegutsev maailmanimega varahalduse ja nõustamisfirma , mis omab 1800 miljardi USA dollari väärtuses kliendihoiuseid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing