Hoiuste kaitsmine jääb euronõuetele alla

08. jaanuar 2001, 07:54

Kuigi sellest aastast kasvas pangahoiuste hüvitamise määr 40 000 kroonini, ei ulatu see summa Euroopa Liidus (EL) nõutavale tasemele ja Eesti kavatseb taotleda nõuetega vastavusse jõudmiseks üleminekuaega, kirjutab Eesti Päevaleht.

ELiga liitumisläbirääkimisi juhtiv välisministeeriumi asekantsler Alar Streimann ütles, et Eesti taotleb 2010. aastani üleminekuperioodi, sest meie majanduskasvu prognoose arvestades pole põhjendatud hoiuste tagamise piirmäära tõstmine kohe ELiga liitumisel. ?Hoiuste mahtu arvestades pole see mõttekas. Sellest võidaksid üksikud, massidele ei läheks see kuigivõrd korda,? märkis Streimann.

Kui praegu hüvitab hoiuste tagamise fond panga maksejõuetuse korral hoiustajale kahju 40 000 krooni ulatuses, siis ELiga liitumisel peaks piirmäär tõusma 20 000 euroni ehk umbes 313 000 kroonini.
Ants Kaasik Eesti Panga avalike suhete osakonnast ütles, et piirmäära tõstmisega peab kasvama ka tagatisfond, aga lähiaastatel oleks seda raske teha. ?Pangad maksavad vastavalt hoiuste suurusele raha tagatisfondi, mis spetsiaalse graafiku alusel pidevalt suureneb ja 2010. aastaks vajalikule tasemele jõuab,? ütles Kaasik.

Tema sõnul läheks piirmäära järsu tõstmise korral pankade maksekoormus liialt suureks ja peale selle tuleks tagatisraha ka ringlusest ära võtta ja külmutada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing