Ülo Toomsalu • 8 jaanuar 2001

Tuhanded kasutavad idapiiril kaht passi

Vähemalt viis tuhat elanikku Eestis ja tuhat Venemaal, kes kannavad taskus mõlema riigi passe, võivad lähinädalail sattuda piirivalve ja migratsiooniametnike terava tähelepanu alla, sest riik püüab vähendada topeltkodanike arvu, kirjutab Postimees.

Eesti kodanikud või siin kodakondsuseta isiku halli passiga elavad välismaalased on endale võtnud Venemaa saatkonnast punase passi kui reisidokumendi, millega pääseb viisavabalt üle idapiiri.

Eesti piirivalvurile esitavad nad sinise või halli passi, paarisaja meetri pärast - Vene piiripunktis - võtavad teisest taskust aga punasekaanelise kahepealise kotkaga passi.

Petserimaa nagu Narva-taguste alade inimesed kasutavad kahte passi lihtsaks piiriületuseks, samal põhjusel on topeltpassid nii mõnelgi Eestis elaval kodanikul, kel tihti asja Venemaale.

Postimehe andmeil püüavad Eesti võimud lähitulevikus selgeks saada, kui palju inimesi siin topeltpassidega ringi käib.

Võimalik, et piirivalvurid paluvad Venemaale sõitvatel sinise passi omanikel näidata Vene viisat ja kui seda pole, küsivad, millise dokumendiga tahab inimene läbi Venemaa piiripunkti minna. See on lihtsaim moodus topeltpasside omanike nimekiri koostada.

Hetkel kuum