Aastaga haihtus 2,5 triljonit USD

Peeter Koppel 11. jaanuar 2001, 00:00

2000. aasta kujunes enamikule USA aktsiaturgudele raha paigutanud investorite jaoks tõeliseks luupainajaks. Buumiga alanud tehnoloogiakeskse Nasdaqi aasta kujunes ligemale 30aastase ajaloo halvimaks. New Yorgi börsil: Dow Jonesi tööstuslik keskmine lõpetas aasta esimest korda viimase kümne aasta jooksul miinuses. Börside langus kahandas investorite varandust kokku 2,5 triljonit dollarit.

Langus New Yorgi börsil ja Nasdaqil viis endaga kaasa 2,5 triljonit dollarit turukapitalisatsiooni näol.

Aasta algas tehnoloogiaaktsiate ostupalavikuga, mis meenutas 19. sajandi California kullapalavikku. Y2K-probleemi tagajärjed jäid oodatust väiksemateks ning valjuhäälseimad uue majanduse evangelistid kuulutasid uue ajastu algust. Interneti poolt domineeritava uue paradigma algusest pidi tunnistust andma Ühendriikide suurima internetiteenuse pakkuja America Online ja Time Warneri planeeritud ühinemine, mis pidi kätte näitama edasised arengusuunad kogu majanduses. Paraku võttis ühinemiseks loa saamine aega peaaegu aasta ning monopoli tekkimise vältimiseks oldi sunnitud tegema mitmeidki olulisi järeleandmisi. Time Warner oli selleks ajaks kaotanud oma turuväärtusest 75 miljardit dollarit ehk ligi poole.

Teiseks oluliseks tagasilöögiks oli föderaalkohtuniku otsus, mille kohaselt oli tarkvaragigant Microsoft süüdi trustidevastase seaduse rikkumises, kuna ettevõte oli ebaõiglaselt ära kasutanud oma juhtivat positsiooni tarkvaraturul. Otsusele järgnenud spekulatsioonid ettevõtte võimalikust tükeldamisest ei jätnud oma mõju avaldamata ka aktsiahinnale. Maailma suurima tarkvaratootja turuväärtus vähenes eelmisel aastal poole võrra.

Aasta alguses oli huvi keskmes vaieldamatult interneti-sektor ning praktiliselt kõik aktsiad, millel suuremal või vähemal määral internetiga tegemist oli, sööstsid üha uutesse kõrgustesse.

Aktsiamulli illustreerib ehk kõige paremini e-kaubanduse lipulaev Amazon. com. Ettevõtte, millelt oodati kasumisse jõudmist alles kunagi määramatus tulevikus, aktsia kerkis üle 100 dollari tasemeni.

Pärast mulli lõhkemist väljendasid analüütikud arvamust, et Amazon.com on tegelikult pankrotiküps ning vajab tegevuse jätkamiseks vähemalt 500 mln dollari suurust rahasüsti. Kriitiliseks peeti ettevõttele 2000. a jõuluperioodi üleelamist. Elame, näeme. Amazon. com?i aktsia kaotas aga möödunud aastal 75 protsenti oma väärtusest.

Aasta edenedes hakkasid analüütikud üha rohkem rääkima majanduskasvu aeglustumisest. Eeldati, et Föderaalreservi-poolne intresside tõstmine 10 aasta kõrgeimale tasemele inflatsiooniohu ja majanduse ülekuumenemise vältimiseks teevad oma töö.

Kallim laenuraha ja vähenev tarbijausaldus andsid oma hoobi praktiliselt igale sektorile, kutsudes koos ebarealistlike ootuste mittetäitumisega esile kasumiprognooside kärpimise laine.

Nasdaqi üldindeks lõpetas aasta 2000 aasta algusega võrreldes tervelt 39,3 protsenti madalamal 2470,52 punktil. Eriti kontrastseks muudavad selle languse alles eelneval aastal läbitud 85,6protsendiline tõus ja märtsis saavutatud kõigi aegade kõrgeim tase ? 5048, 62 punkti.

Kõigil sektoritel tehnoloogiasektoriga võrdselt siiski nii halvasti ei läinud ning traditsioonilistesse vana majanduse sektoritesse, nagu farmaatsia- ja tubakatööstus, investeerinud võisid oma investeeringutega igati rahul olla.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:00

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing