Ülo Toomsalu • 10. jaanuar 2001 kell 6:25

Kirjastajad: postiseaduse eelnõu vajab muutmist

Tagamaks postiteenuse kvaliteetset kättesaadavust kogu riigis, tuleb praegu riigikogus teist lugemist ootavat postiseaduse eelnõu tõsiselt muuta, leidsid asjatundjad eile postiseaduse eelnõu avalikul arutelul Tallinnas, kirjutab Postimees.

Arutelu ühe korraldaja, Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) tegevdirektori Tarmu Tammerki kinnitusel pole eelnõus välja pakutud üleriikliku teenuse rahastamise skeem rakendatav ning ei taga, et postiteenust on võimalik võrdsetel tingimustel saada igal pool Eestis.

?Kui aga kannataks kirjade kojukanne maapiirkondadesse, võib halveneda ka lehtede kätteviimine,? nentis Tammerk.

Riigikogu majanduskomisjoni liige Kalev Kukk ütles aga, et postiseaduse oodatav mõju on kõige suurem küsimuses, kuidas tagada elementaarne postiside Eesti hõredasti asustatud maapiirkondades. Kuke sõnul tuleks universaalse postiteenuse turg avada igale soovijale tingimusel, et ta osutab seda teenust kogu riigis, mitte ainult enda valitud piirkonnas.

Üleriiklikku universaalteenust osutab ainsana Eesti Post. Suuremate linnade postiturul tegutseb aga mitu firmat, mis arvestavad üksnes ühe konkreetse piirkonnaga, kus nende tegevus on kasumlik. Uue postiseaduse järgi peaksid aga need ühe piirkonna firmad maksma osa oma tuludest üleriikliku teenuse pakkujale.

Enamik arutelul osalenuid pidas postiteenuse sellist rahastamise skeemi aga ebapraktiliseks ja teostamatuks.

Hetkel kuum