Liidrid alustavad europropagandat

Kaivo Kopli 11. jaanuar 2001, 00:00

Välisminister Toomas Hendrik Ilves, kelle hiljutise tõdemuse kohaselt on euroliitumine juba ?ehmatavalt lähedal?, peab vajalikuks ?suurendada avalikkuse teavitamist, mis paljude hinnangul on ebapiisav olnud?. Ka peaminister Mart Laar rõhutas eile äri- ja ühiskonnategelastega kohtudes, et liitumisreferendumi toimumise ajaks on vaja tagada rahva informeeritus euroasjadest.

?Avalikkus peab aru saama, millised on Eesti alternatiivid, kui Eesti ELi ei astu,? vahendas Ilves peaministri seisukoha.

Välisministri eestvedamisel euroteemade arutamiseks kokku kutsutud 29-liikmelise konsultatiivnõukogu esimees Toomas Luman teatas, et seekordsel arupidamisel otsustati tellida uuring rahva arvamusest.

Ilves kutsus ühtlasi üles mõtlema tõsiselt alternatiividele, mis Eestil EList kõrvale jäädes oleksid. ?Kus seisab Eesti siis, kui Eesti otsustab ELi mitte astuda ja Läti ning Leedu seda teevad?? küsis Ilves. ?Tekkimas on vale heaolutunne, et meil läheb niigi hästi ja et milleks siis EL,? ütles Ilves. Ta tõi näiteks ELi 40?60 protsendini ulatuvad ekspordidotatsioonid, mis praegu on Eesti puhul kaotatud, kuid mis siis kõik tagasi tuleksid.

Ka Lumani hinnangul on vaid kujutelm, et kui praegu läheb Eesti ekspordist ELi 70%, siis see on pöördumatu saavutus. ?Meil pole võimalik korrata ?veitsi fenomeni. Majanduslikult oleme niikuinii seotud ühe või teisega ja pole võimalik olla majanduslikult sõltumatu nii EList kui Venemaast,? tegi Luman europropagandaga algust.

Eesti äriringkondade, valitsusväliste organisatsioonide, teaduse ja kultuuri esindajatest ning tuntud ühiskonnategelastest koosneva konsultatiivnõukogu kohtumisel oli peateemaks isikute vaba liikumine ELiga ühinemise kontekstis ning Eesti töö- ja sotsiaalpoliitika. Põhiettekande pidas sotsiaalministeeriumi asekantsler Ahti Kallikorm, kelle kinnitusel on Eesti valmis täitma kõiki isikute vaba liikumise alaseid nõudeid ega soovi mingeid üleminekuperioode.

?Meie läbirääkimiste positsiooni alus on, et Eestit koheldaks sama võrdselt kui liikmesriike,? ütles Kallikorm. ?Oleme tellinud uuringu Eesti tööjõu valmidusest liikuda Eestist välja ELiga liitumise järel. Veebruariks peaks see olema valmis ja siis on selge, kas tegelikult ikka ollakse valmis töökohta vahetama,? ütles Kallikorm. Ka Ilves avaldas lootust, et EL jääb selleski küsimuses kindlaks individuaalsele lähenemisele.

Konsultatiivnõukogu loodi välisminister Ilvese eestvedamisel 1999. aastal nõuandva foorumina, mille eesmärk on kaasa aidata Eesti seisukohtade kujundamisele liitumisläbirääkimistel ELiga ning analüüsida liitumise võimalikke mõjusid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:00

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing