Maksumaksjale piisab 71 riigikogu liikmest

16. jaanuar 2001, 00:00

Äripäeva arvates aitab riigikogu liikmete töökultuuri parandada riigikogu koosseisu vähendamine seniselt 101 liikmelt 71-le.

Viimasel kuul on meedias kõneainet pakkunud Keskerakonna esimees Edgar Savisaar, kes parlamendi tööajal viibis väidetavalt puhkusereisil. Praegu päevitab Egiptuses Isamaaliitu kuuluv riigikogulane Jüri Kaver. Riigikogu liikmete korraline puhkus on suvel. Kui nad peavad tulema erakorralisele istungile, saavad nad selle eest topelttasu. Kui aga riigikogu liige soovib lisaks suveperioodile veel tööajal puhata, siis maksab maksumaksja talle puhkusel oleku aja eest töötasu edasi.

Kehva töökultuuri üks põhjus on parlamendi liiga suur koosseis. Koosseisu vähendamine suurendab erakonnasisest konkurentsi parlamendikohtadele ja lisaks avalikkuse hukkamõistule hakkavad Egiptuses päevitamist kritiseerima parlamendist välja jäänud erakonnakaaslased.

?Riigikogu tööorganina pole tähtsaim täiskogu, vaid tema alljaotused ? fraktsioonid ja eriti komisjonid, kus tehakse ära lõviosa seaduse ekspertiisist ja ettevalmistamisest,? väitis spiiker Toomas Savi (vt ÄP 16.02.2000). Igas komisjonis on 9?10 saadikut ja riigikogus on ette nähtud 10 alalist komisjoni pluss veel ajutised.

?Saadikute arvu vähendamine alla teatava kriitilise piiri võib viia seaduste kvaliteedi hüppelise languseni. Komisjonid muutuvad väiksemaks, vähem demokraatlikeks, töökoormus kasvab üle argumenteeritud piiri ja seadusandlik protsess aeglustub,? põhjendas Savi 101 liikmega seadusandliku kogu vajalikkust.

Kui riigikogu liikmete arv väheneb, siis väheneb ka komisjonides osalevate saadikute hulk ja tööluusi on raskem teha. Enamikus komisjonides on praegu koalitsioonil enamus ja suurematel erakondadel esindatus mitme inimese näol. Kaveri-taolistest teise e?eloni meeste kohalolekust ei sõltu seetõttu suurt midagi ja neid pole ka Toompeale vaja.

Töökoormuse kasv ei ole enam tõsine argument. Esiteks on suur hulk riigi normaalseks toimimiseks vajalikke seadusi juba vastu võetud. Teiseks, enamik riigikogu komisjonidesse jõudnud eelnõusid koostavad ministeeriumid ja need jõuavad riigikokku läbi valitsuse.

Riigikogu liikmete eneseõigustuse lemmikargument on Euroopa Liit. Eurointegratsioon tähendab Eesti seaduste harmoniseerimist, mis on töömahukas protsess. Riigikogu koosseisu ei vähendata aga päevapealt. Kui vastav otsus langetatakse näiteks käesoleval aastal, siis realiseeruks see ajal, kui Eesti on juba Euroopa Liidu liige või valmis kohe sinna astuma.

Riigikogu ja riigikogu kantselei 2001. aasta eelarve on 159,92 miljonit krooni. Kui vähendame riigikogu koosseisu 30% võrra, säästame maksumaksja raha vähemalt 47 miljonit krooni. Säästetud summa oleks peaaegu kaks korda suurem, kui on näiteks riigikontrolli käesoleva aasta eelarve. Lisaks töökultuuri parandamisele saame riigikogu koosseisu vähendamisest ka rahalist võitu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing