Tallinna Vee juht kapo uurimise all

Kalev Kallemets 16. jaanuar 2001, 00:00

Eelmise aasta kevadel korraldas Tallinna Vesi konkursi, et leida Tallinnas Sõpruse puiestee kanalisatsioonikollektori ehitaja 15 miljoni krooni eest. Konkursil osales kolm ettevõtet, kelle hulgast tunnistati parimaks AS EMV Soilmec. Viimase nõukokku kuulub äriregistri viimase kande kohaselt ka Kalle Tiiter, kes peab Tallinna Vee juhataja ametit.

Kaitsepolitsei (kapo) käis alanud aastal nii Tallinna Vees kui ka EMV Soilmecis, kus uuris konkursiga seotud dokumente. Eile otsustas kapo algatada kriminaalasja.

?Juhtumi puhul pole midagi erilist, me lihtsalt kontrollime tehingu seaduspärasust,? lausus kapo komissar Hannes Kont.

Kalle Tiiteri sõnul ootab ta rahulikult uurimise ära. ?Ma ei näe siin mingit seaduserikkumist. Ma ei kuulu Soilmeci nõukogusse juba 1999. aasta algusest. Pealegi ei teinud valikut konkursil osalejate seast mitte mina ainuisikuliselt, vaid komisjon,? sõnas Tiiter.

Veel eile oli äriregistris Tiiter nimetatud kui EMV Soilmeci nõukogu liige.

EMV Soilmeci juhataja Matti Korsten ütles, et tema mälu järgi soovis Tiiter nende ettevõtte nõukogust lahkuda juba 1998. aasta sügisel ning nõukogu ka rahuldas soovi peagi.

?Ma ei tea, kas äriregistris on jäänud kanne tegemata või miks seal Kalle Tiiter veel meil kirjas on. Meie jurist kavatseb täpsustada, milles asi,? ütles Korsten.

Korsten lausus, et peab normaalseks, kui suurest tellijafirmast kuulub keegi töö teostajafirma nõukogusse: ?Kuna Tallinna Vesi on kasutanud ka palju laenuraha, siis on soovitav teada, mida selle raha eest optimaalselt teha saab.?

Tallinna Vee nõukogu ja Tallinna linnavolikogu liige Leonid Tsingisser oli juhtumist kuuldes üllatunud. ?Hankekonkurssidega tegeleb ettevõtte tegevjuhtkond ja seetõttu läheb see info nõukogust mööda. Kui kapo tuvastab, et Tiiter kuulus konkursi võitnud ettevõtte nõukogusse, siis on see minu teada korruptsioonivastase seaduse rikkumine. Aga asi peab olema korralikult uuritud, enne kui inimene süüdi tunnistada,? ütles Tsingisser.

Tsingisseri sõnul tegutseb ASis Tallinna Vesi nõukogu liikmetest ja väljastpoolt ettevõtet kaasatud spetsialistidest koosnev auditikomitee, mis möödunud sügisel tegi ettepaneku ühe juhatuse liikme tagasikutsumiseks ja töölt vabastamiseks poolte kokkuleppel. Ei Tsingisser, Hansa Capitali esindaja auditikomitees Priit Põldoja ega ka Kalle Tiiter ei soovinud juhtumit kommenteerida. Viimane vihjas küll, et tegemist oli finantsküsimusega.

Ka Tallinna Vee nõukokku kuuluvale Tallinna abilinnapeale Ivar Virkusele oli kapo kriminaalasi Kalle Tiiteri vastu uudiseks. Virkus ütles, et tõenäoliselt teeb Tiiteri suhtes otsuse juba uus Tallinna Vee nõukogu, mis määratakse homme.

Riigihankeamet selle Tallinna Vee juhtumiga tegelenud ei ole. Juhul kui ametile laekub info mingist hankega seotud muust õigusrikkumisest, siis seda kontrollitakse. ?Üldjuhul lõpeb ameti tegevus lepingu sõlmimisega,? ütles hankekorralduse osakonna peaspetsialist Estella Põllu.

Riigikontroll tegeleb ainult riigieelarvest finantseeritavate asutuste ja ettevõtete kontrolliga. Seega munitsipaalettevõtet ASi Tallinna Vesi riigikontroll jälgima ei pea.

Riigikontrolli tegevusriskide auditi peakontrolör Raivo Pavlov ütles, et juhul kui Kalle Tiiteri kuulumine EMV Soilmeci nõukokku vastab tõele, on see eelkõige ärieetiliselt taunitav.

?Peab olema väga hea põhjus, miks konkursil valitakse välja ettevõte, kuhu kas kuulutakse või on kuulutud. Teiseks peaks konkurssi korraldava ettevõtte juht aegsasti avalikult teatama, et ta kuulub mõne teise ettevõtte juhtorganisse,? ütles Pavlov. Tema teada on keelatud kuuluda nii konkursi korraldaja kui ka konkursil osaleja juhtkonda ainult ametnikel. Äriühingute ? olgu see kasvõi munitsipaalettevõte ? puhul otsest keeldu ei ole.

Reedel sõlmis linnavalitsus ASi Tallinna Vesi enamusaktsiate müügilepingu Briti vee-ettevõttega International Water UU.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing