Vallad löövad rikkad elanikud Tallinnalt üle

Kristina Traks 16. jaanuar 2001, 00:00

?Vana maja on lagunenud ja asub väga mürarikkas kohas, sellepärast kolingi ära,? ütleb personaliotsingufirma Ariko Reserv juhatuse esimees Igor Päss, kes kolib elama Viimsisse. ?Tahan luua endale ja oma perele elamisväärse kodu.?

Päss räägib, et pole end Viimsi valla elanikuks veel registreerinud, kuid kavatseb seda teha. ?Vaatasin just maksuameti andmeid, valla eelarvesse hakkab päris suur summa minema,? ütles ta.

Kuigi täpsed andmed Tallinna elanike arvu vähenemise kohta puuduvad, on kindlalt teada, et eelmise aasta lõpus oli ainuüksi üksikisiku tulumaksu maksjaid Tallinnas 17 000 võrra vähem kui aasta varem.

Tallinna linnapea Jüri Mõis ei taha uskuda, et maksumaksjate arv tõepoolest nii palju vähenenud on ning ütleb, et tal puudub ülevaade Tallinna maksumaksjate arvu kohta. Kui palju aga Tallinnas praegu inimesi elab, ei saagi täpselt teada, sest eri institutsioonid pakuvad erinevat statistikat.

Kevadise rahvaloenduse andmeil elas Tallinnas 404 000 inimest, statistikaameti andmeil elas inimesi eelmisel aastal Tallinnas 408 329 ning rahvastikuregistri järgi on praegu Tallinnas elanikke hoopis 369 057. Numbrite puhul on kindel vaid see, et rahvaarv Tallinnas, nii nagu Eestis tervikuna, on iga aastaga vähenenud.

?Ega meil ei ole ülevaadet, kui palju linnas maksumaksjaid on, sel aastal lubab maksuamet meid esimest korda oma andmebaaside juurde,? tunnistab Mõis. ?Tallinna ümbruse parasiitvallad on aga probleemiks küll.?

Maksuameti andmeil oli eelmisel aastal Tallinnas 17 000 maksumaksjat vähem kui aasta tagasi. Maksuameti statistika kuude lõikes näitab, et terve eelmise aasta jooksul oli maksumaksjate arv pidevalt väiksem kui aasta varem. Eelmise aasta lõpus maksis Tallinnas üksikisiku tulumaksu 154 000 inimest, aasta varem aga 171 000 inimest. Eelkõige kolivad inimesed viide Tallinna-lähedasse valda. Need viis ?kuldset? valda on Viimsi, Harku, Jõelähtme, Rae ja Saku. Kõigis neis on kas valminud või valmimisel moodsad elurajoonid.

Eesti eelmine peaminister Mart Siimann ja Eesti Gaasi avalike suhete juht Maarika Saarna-Siimann elavad juba teist aastat Jõelähtmes suvilast ümber ehitatud majas. Ka nende maksud lähevad Jõelähtme vallale, kuigi nad käivad linnas tööl.

?Ilus loodus on see, mis siin kinni hoiab,? sõnab Maarika Saarna-Siimann. ?Ainuke asi, mis pealinna ajab, on töö.? Saarna-Siimanni sõnul koguneb iga talvega Jõelähtmesse püsielanikke rohkem ja paari aasta pärast võib Jõelähtme olla sama hinnatud elukoht kui Viimsi.

Jüri Mõis arvab, et ei peaks kiirustama maksusüsteemi muutma, vaid tõmbama omavalitsuste piirid sealt, kust need tegelikult lähevad. ?Kui Harju- ja Raplamaa puhul eksisteerib tõepoolest piiritunnetus, siis näiteks Tallinna ja Saue vahele ma sellist piiri tõmmata ei saa,? räägib Suur-Tallinna idee pooldajana tuntud Mõis. ?Piirid peaks tõmbama sealt, kust inimesed sisuliselt lahknevad.?

Kuid miks ikkagi inimesed Tallinnast ära kolivad? Üheks põhjuseks on kindlasti suurem privaatsuse vajadus. Oma majas ei pea kartma, et naaber sulle tööloleku ajal uputuse korraldab või et seina tagant õhtul kell 10 puurimist kostma hakkab.

Samuti on väiksemas kohas vähem tõenäoline, et sa ise või su vara satub kurjategijate ründe ohvriks ning et su lapsed satuks mängima tänavalt leitud süstlaga, millega narkomaan end äsja süstis.

Kui ikka on valida, kas osta linna korter või linna lähedale maja, otsustavad ilmselt paljud viimase kasuks. Sellist mõtteviisi kinnitab ka kinnisvarafirma Uus Maa tegevdirektor Jaanus Laugus. Viimsi ülikallid majad lähevad tema teatel väga hästi müügiks.

Osa inimesi meelitab suurlinnast ära see, et väikses kohas on nad tänu oma suuremale sissetulekule nii-öelda tegijamad ? nende maksud hakkavad ju valda laekuma. ?Väikeses vallas oled sa tegija, sind personaliseeritakse,? räägib Jüri Mõis. ?Suure sissetulekuga inimesed on väikevaldadele jahiobjektiks.?

Samuti on trendiks, et võimaluse korral kohendatakse Tallinna lähedal asuv suvila aastaringseks elamiseks ning kolitakse sinna. ?Meile tuleb püsielanikke iga aastaga veidi juurde, just seetõttu, et suvilad ehitatakse ümber ning kolitakse sisse,? räägib Jõelähtme vallavanem Taimi Saarma. ?Siis, kui Viimsi ja Harku vald täis saavad, küll siis tuleb rikkam kontingent ka siia.?

Tegelikult on jõukas rahvas juba Jõelähtme vallas sees, aga vallavanema sõnul pole paljud neist veel ennast valla elanikuks registreerinud. Samuti käib aktiivne kauplemine mereäärsete maatükkidega Neemel ja Kaberneemes ning ka Jõelähtmesse kerkib oma miljonikrooniste elamute rajoon.

?Kui nad tahavad siia elama tulla, tulgu aga, ma ei sa ju kedagi keelata ? et näe, Tallinnale see ei meeldi,? ütleb Harku vallavanem Sulev Roos. ?Tänu nendele inimestele suurenevad paikkonna prestii? ja tulud, samuti on siia kolinud inimesed algatusvõimelised ja ettevõtlikud.?

Roosi sõnul pole uutel elanikel küll aega vallavalitsuse töös kaasa lüüa, kuid aitama on nad ikka nõus. ?Me tahame hakata ehitama jahisadamat, paljud elanikud on öelnud, et kui raha on vaja, on nad nõus aitama,? kirjeldab Roos. ?Ärimees Andres Liinati eestvedamisel ehitati Tabasallu tenniseväljak, vandeadvokaat Kaido Pihlakas organiseerib naabrivalvet.?

Kui palju uusi elanikke valda tulnud on, ei oska Roos täpselt öelda, sest statistika on erinev. ?Meie teadsime, et on 5100?5400, rahvaloendus aga näitas, et on ligi 7000. Võta sa nüüd kinni, milline see õigem number on,? sõnab ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing