Eesti kütusemüüjad ei söanda hindu prognoosida

Ervin Soon 17. jaanuar 2001, 00:00

Eesti kütusemüüjad väidavad ühtemoodi, et siinsetes tanklates müüdav kütus hangitakse valdavalt Leedu ja Soome tootjate käest, kes opereerivad maailmaturuhindadega. ?Vastavalt sellele, kuidas kõiguvad maailmaturuhinnad, kujuneb ka Eesti kütusemüüjate hulgiost kas odavamaks või kallimaks,? ütles Hydro Texaco Eesti ASi müügidirektor Andres Kivistik.

Nii ASi Eesti Statoil peadirektor Epp Kiviaed kui ka Shell Eesti ASi jaemüügijuht Riina Aamissepp kinnitavad, et kütusehindu on raske prognoosida. ?Maailmaturu hinnad on kõikunud suurtes piirides, sama on toimunud dollariga,? ütles Kiviaed.

Nii kütuste hulgi- kui ka jaemüügiga tegeleva ASi Neste Eesti jaemüügijuhi Artur Prauni sõnul ei tee jaemüügihinnad kütuste hulgimüügihindade kõikumisi kaasa samas tempos ja mahus. ?Näiteks sügisel oleksime pidanud hulgihinna kasvu arvestades tõstma bensiiniliitri hinda tanklates rohkem kui krooni, tõstsime aga ainult 30 senti. Sel põhjusel me ka ei langetanud kohe hindu, kui maailmaturu kõikumisi arvestavad hulgihinnad aasta lõpus langesid,? rääkis Praun.

Prauni sõnul on Neste müüdava bensiini Futura 95 novembri keskpaiga hind 10,20 krooni langenud praeguseks 9,65 kroonini ehk vaid ligi 5 protsenti. Samal ajavahemikul on bensiini tooraine nafta hind langenud ligikaudu 30 protsenti.

Nii Kiviaed kui Aamissepp arvavad, et kui eelmise aasta sügise nafta ja dollari-krooni suhte hinnarekordi puhul küündis bensiini 95 liitrihind tanklates veidi üle 11 krooni, siis nüüd on nii nafta hind kui dollari kurss oluliselt langenud ning seetõttu ei ole ka bensiini mitmekroonist kasvu üle 11 krooni lähematel kuudel ette näha.

Samas ei eitanud kütusemüüjad ka seda, et bensiini ja diislikütuse jaemüügihind ei sõltu ainult sisseostetava kütuse hinnast, vaid ka muude kulude kasvust ja eesmärgist saavutada teatud kasumit.

Väliskapitalile kuuluvate suuremate kütusemüüjate Eesti tütarfirmade esindajate sõnul määratakse Eestis müüdava kütuse hinnad siin, mitte et neid kirjutatakse ette emafirma poolt.

?Hind sõltub ka sellest, millise hinnaga teised müüvad. Aga omavahelisi hinnakokkuleppeid me ei tee,? kinnitas Aamissepp.

Andres Kivistiku sõnul on hoolimata möödunud aasta lõpu kütusehindade langusest käesoleval aastal bensiini hulgihind pidevalt kerkinud, kahe nädalaga umbes 50 senti.

Juhul kui naftat eksportivate riikide organisatsioon OPEC langetab sel nädalal uue otsuse oma liikmesmaade naftatootmist piirata, siis ennustab Kivistik tõusutrendi jätkumist, mis mõne aja pärast avaldub ka Eesti jaemüügihindade kerkimises.

OPEC tahab toodangut vähendada

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing