Kandvate siseseinteta elumaja lubab tubasid ümber paigutada

Heli Lehtsaar 17. jaanuar 2001, 00:00

Hoone kandevosaks on välisarhitektuuri järgiv seinaperimeeter, mis kannab pikkade õõnespaneelidega teostatud vahelage. Taolises elamus puuduvad sisemised kandvad seinad, siseseinad tehakse hoopis kergkonstruktsioonis ? näiteks kipsplaadist, kergbetoonplaadist.

E-Betoonelemendi pakutav ühepereelamu tüüpprojekt, 144ruutmeetrise üldpinnaga maja koosneb neljast välisseinaelemendist, mille pikkus on maksimaalselt 10 meetrit. Kuna hoones ei ole sisemisi kandvaid seinu, saab ruumide jaotust vastavalt vajadusele ümber kujundada. Kogu maja pinna peale on kindlaks määratud ainult trepikoja asukoht.

Hoone karbi välisperimeeter moodustatakse kolmekihilisest soojustatud välisseina elemendist ? seesmine kandev betoonikiht, siis soojustuseks mineraalvill ning välimine 7?8 sentimeetri paksune betoonikiht, mis tagab fassaadi ilmastikukindluse ja kaitstuse. Elementide välispind on juba tehasest tulles lõppviimistlusega, nii et ehituse käigus pole sellega enam midagi vaja teha.

Massiivsed raudbetoonelemendid kaitsevad välismüra eest, tasandavad temperatuurikõikumisi, on tulekindlad ja keskkonnasõbralikud.

E-Betoonelemendi müügi- ja marketingidirektor Liivo Leismann sõnab, et nemad pakuvad kliendile majakarpi, mis on soojustatud ja ilmastikukindel ning millel on aknad-uksed ees. Sealt edasi saab inimene juba ise vaadata, millal ta ehituse lõplikult viimistleb. Karbi püstipanek kestab umbes nädala.

Garaa?i, keldri ning muu, mida esimene tüüpprojekt ette ei näe, saab juurde tellida. Leismann nendib, et seni maha müüdud paar elementmaja ei ole siiski tüüpprojektid: ?Eestlased pole valmis tüüpprojekti aktsepteerima, nad tahavad individuaalprojekti. Aga samas moodustab projekteerimise hind 5% ehituse kogumaksumusest,? toob Leismann välja masstootmise plussid. Massist saab erineda näiteks fassaaditooni, akende-uste paigutuse abil, garaa?i või talveaia lisamisega.

Betoonelementidest maja puhul on elemenditootmise ja paigaldamise seisukohalt leitud maksimaalset kokkuhoidu andvad lahendused. Põhimõte on elementide arvu miinimumini viimises, et ehitusplatsil oleks tarvis võimalikult vähe asju paika panna.

144 m2 soojustatud ja viimistletud, katusega majakarp, millel pole aknaid ega uksi, maksab pool miljonit krooni. Sellele lisandub krundi, tehnosüsteemide, siseviimistluse hind, nii et kokku maksab maja siiski üle miljoni krooni. E-Betoonelemendi müügiinsener Jüri Kaup nendib, et unistus 400 000 kroonisest majast on kahjuks vaid mõistetega manipuleerimise vili. Tegelikult alla 8000 krooni ruutmeetrilt naljalt maja ei ehita.

Elementidest saab ehitada ka suuri korrusmaju, üks selline kerkib Tallinnasse Juhkentali tänavale.

Kõige olulisem oli uut maja valima asudes teadmine, et elementmaja sai kiiresti valmis. Paneelid valmisid tehases kahe kuuga, ligi 300ruutmeetrise üldpinnaga maja pandi püsti nädalaga, töötasid kaks meest ja kraana.

Elasin varem puitmajas. Uut maja ehitama hakates olin kindel, et teist korda enam puitmajas elada ei taha, sest sellega kaasnevad mitmed probleemid. Esiteks ? majja tulevad närilised. Teiseks on puitmaja ülalpidamiskulud suhteliselt suured ? fassaadi tuleb aeg-ajalt üle värvida, siseviimistluses tekivad kipsipraod. Nii et odavam asi tuleb lõppkokkuvõttes kallim.

Betoonelementidest maja puhul on tegemist kolmekihilise sandvit?-seinaga, mis ei niisku ega kosta ka eriti läbi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing