Omavalitsused on sunnitud raha kokku hoidma

Kristina Traks 17. jaanuar 2001, 00:00

Eesti Linnade Liidu direktori Ain Kalmaru sõnul on tulumaksuvaba miinimumi suurendamine kahandanud omavalitsuste indu, millega enne oma vallas või linnas ettevõtlust arendati. ?Rikkamaid valdu puudutab muudatus vähem, kuid vaesemad jäävad veel vaesemaks,? ütles Kalmaru.

Kalmaru sõnul peaks Eesti järgima Põhjamaade eeskuju ning andma tulumaksuvaba miinimumi ning üldse tulumaksu suuruse otsustada kohalikele omavalitsustele. ?Esialgu piisaks, kui tulumaks jagada kaheks ning sellest ühe osa otsustab kohalik omavalitsus,? rääkis Kalmaru.

?Meie tulubaas väheneb räigelt,? ütles Otepää vallavanem Riho Raave. ?Kõikvõimalikud kulud on suurenenud, samuti on pandud omavalitsustele rohkem igasuguseid kohustusi, kuid raha nende täitmiseks pole.?

Raave sõnul tõstis Otepää vald augu katteks maamaksu, võtab laenu hädavajalike investeeringute katteks ning palgatõusust valla töötajatele rääkida ei saa.

?Omavalitsustele peaks andma õiguse määrata ise üksikisiku tulumaksu suurust,? ütles Raave. ?Maksu tõstmine on nii ebapopulaarne otsus, et vaevalt seda hakataks kergekäeliselt tegema.?

Eelmisel aastal laekus üksikisiku tulumaksu omavalitsuste eelarvesse 110 miljonit krooni vähem, kui oli planeeritud. Alalaekumise all kannatas kaks kolmandikku valdadest. Maakonniti oli ainukesena plussis Harju maakond ja seda Tallinna-lähedaste rikaste valdade tõttu.

Sel aastal kaotab Tallinn rahandusministeeriumi prognoosi järgi 77 miljonit krooni, mis on kolm korda rohkem kui eelmise aasta alalaekumine. Möödunud aasta alalaekumisest suurema summa kaotab sel aastal ka Ida-Viru maakond.

Töötaja rahaline võit tulumaksuvaba miinimumi tõusust on veidi üle 50 krooni kuus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing