Intervjuu ümbrikupalka maksva tootmisfirma juhiga

ÄP 18. jaanuar 2001, 00:00

Kuidas teil topeltraamatupidamine toimib?

Meil on umbes 20 töötajat, kõik saavad ümbrikupalka. Palgaarvestus käib eraldi. Summa on jämedalt pooleks, või pigem musta palga kasuks. Järk-järgult vähendame musta osa ja tahame selle päris ära kaotada. Järgmiseks aastaks.

Miks tahate ümbrikupalkadest loobuda?

Kes ikka tahab sellises hirmus elada. Pidevalt peab kartma, et ühel päeval tulevad kontrollid ja tõestavad, et maksame mustalt.

Ümbrikupalkadeta oleks kõigile lihtsam. Ei oleks peavalu musta raha tekitamisega. Kuna firma kasvab, siis raamatupidajal läheb musta ja ametliku raha lahus hoidmine järjest keerulisemaks. Samuti on risk, et mida rohkem töötajaid, seda enam võib keegi neist kaebama minna. Ka omanikel on lihtsam, sest neile paistab siis kogu käive bilansist välja. Praegu ei tea nad, kas maksan selle palkadeks või tõstan ise kõrvale.

Mida teete praegu oma n-ö mustade töötajatega?

Võtame nad tööle, kui on vaja. Tegelikult meil on kõigiga töölepingud. Ühel pole passi, et ei saa sõlmida lepingut. Ja hooajatöölised on töövõtulepinguga, et kui kontroll peaks tulema, siis on neil mingi paber ette näidata.

Kuidas leiate töötajaid, kes on nõus ümbrikupalgaga?

Oleme neile selgitanud, et see pole vaid firma võit. Nemad saavad ka rohkem raha. Peaaegu kõigil on tööleping ja nende eest maksame haigekassat ja pensionikindlustust.

Kas omanikud saavad niimoodi riiki pettes rikkaks?

Absoluutselt mitte. Lihtsalt meie firma ei lähe pankrotti. Neil on lootus, et firma hakkab tagasi tooma. Ja minul ka. Me ei taha varjata, meil ei jää lihtsalt muud üle!

Maksekaartide levik vähendab ümbrikupalku

Maksuauk ümbrikupalkade tõttu üle poole miljardi

Intervjuu maksuameti järelevalve osakonna juhataja Enriko Aavaga

Ümbrikupalk ? Soome varimajanduse üks osa

juhtkiri Ümbrikupalk ei taga laenu ega pensionit

küsitlus Mida tuleks teha, et ümbrikupalka ei tahetaks maksta?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing