EPL: hindade kasv näitab sisenõudluse taastumist

23. jaanuar 2001, 07:51

Mullune 4protsendiline tarbijahinnaindeksi kasv näitab peamiselt kiirenenud majanduskasvuga kaasas käivat sisenõudluse taastumist. Kõige paremini tuleb see ilmsiks, kui võrdleme tarbijahindade muutumist Eestis naabrite Läti ja Leeduga, kirjutab Eesti päevaleht tänases juhtkirjas.

Läti ja Leedu majandustsükkel on Eesti suhtes väikeses ajalises nihkes, mis Läti puhul on umbes pool aastat. Kui Eestis kiirenes tarbijahinnaindeksi tõus 2000. aasta viimases kvartalis, siis Lätis ennustab keskpank analoogset muutust 2001. aasta esimesel poolel. Hinnatõusu põhiliseks allikaks on mõlemas riigis majanduskasvu elavnemine.

Erinev on olukord Leedus, kus pole näha nimetamisväärset majanduskasvu ning ka tarbijahindade tõus on pärsitud. Leedus on täiendavaks tarbijahindu mõjutavaks teguriks veel rahvusvaluuta seotus USA dollariga, mille endiselt kõrge tase euro suhtes vähendab kohalike ettevõtete eksporditulusid.

Jaanuar-veebruar peaksid näitama, kui suurt mõju avaldavad tarbijahinnaindeksi muutumisele alanevad telefoniteenuste hinnad, odavnenud kütusehinnad ja tugevnev hinnakonkurents suurte kaubanduskettide vahel.

Eeldusel, et väljaspool Eestit majanduskliima järsult ei muutu, peaks tarbijahinnaindeksi aastane kasv siiski suveni jääma 5 protsendi lähedale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing