Ülo Toomsalu • 23 jaanuar 2001

Võla väljanõudmise kulusid hakkab tasuma võlgnik

Alates märtsist tuleb tähtajaks maksmata võlgade puhul maksta nende väljanõudmise kulud võlgnikul, mis teeb näiteks 530kroonise tasumata parkimistrahvi vähemalt 780 krooniseks, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riigikogu võttis möödunud nädalal vastu kohtutäiturite seaduse eelnõu, mille alusel on alates märtsist kohtutäiturid töö tulemuslikumaks muutmiseks vabakutselised. Uue korra järgi tasub menetlustega seotud kulud võlgnik, mitte enam riik. Justiitsministeeriumi väitel kiirendab uus süsteem kohtuotsuste täitmist, sest täituri töötulemusest sõltub tema tasu.

Harju maakohtu täitevosakonna kohtutäitur Reelika Haan ütles, et on kaheksa aastat täituriametit pidanud, kuid vabakutselise kohtutäituri kohale aktiivset kandideerimist ei plaani. ?Leian, et uus süsteem ei käivitu kergelt. Võlgnikke on palju ja neil ei ole raha,? lausus Haan.

Lääne maakohtu täitevosakonna juhataja Kersti Kaasiku hinnangul võib uus kord alust anda korruptsiooniks. ?Ebaeetilised kohtutäiturid võivad võlgnikega ise kokku leppima hakata ja nõuded jäävad seisma. ?Samas loodan, et uus kord distsiplineerib võlgnikke.?

Nii Haan kui Kaasik on sama meelt, et kuna piirkonda saavad kandidaadid ise valida, võivad maaregioonid vabakutselistest kohtutäituritest ilma jääda.

Hetkel kuum