Wall Street loodab taas Alan Greenspanile

Tõnis Arnover 24. jaanuar 2001, 00:00

Nagu ikka, on kogu lootus jälle Ühendriikide keskpanga presidendil Alan Greenspanil, kes turge hiljutise 0,5protsendilise intressialandamisega juba üllatas. Nüüd ootab Wall Street hinge kinni pidades homset, kui Greenspan peab kõne senati eelarvekomisjonis ja vastab poliitikute küsimustele, kirjutab Rootsi majandusleht Dagens Industri.

See on omamoodi peitusemäng, kus Alan Greenspan kunagi ei täpsusta keskpanga edasist intressipoliitikat, küll aga teeb mõningaid küllaltki segaseid vihjeid, mida analüütikud igast tema lausutud silbist püüavad välja lugeda.

Kui ta peaks näiteks mõista andma, et halvem on möödas, siis võib arvata, et edasine intresside alandamine saab olema analüütikute loodetust mõõdukam.

Homme avaldatakse ka tööjõukulude (ECI) andmed, millele Greenspan on alati suurt tähelepanu pööranud, sest see on üks tõhusamaid inflatsiooni arengusuuna näitajaid.

Kui ECI peaks olema prognoositust suurem, siis kasvab tõenäosus, et keskpank järgmise kümne päeva jooksul intresse ei alanda. Kuid teatavasti koguneb intresside saatust otsustav keskpanga vabaturukomitee oma korralisele istungile juba 30. ja 31. jaanuaril.

Eelmisel nädalal kerkis USA tehnoloogiabörsi Nasdaqi indeks 5,5 protsenti, mis aastavahetuse seisuga tähendab 12protsendilist tõusu ehk umbes nii palju, kui börsieksperdid on pakkunud terve selle aasta peale.

Esmaspäeval viis Nasdaqi kergesse, 0,45protsendilisse langusse personaalarvutifirma Dell, kes pärast oktoobrit juba teist korda hoiatas, et tema neljanda kvartali kasum tuleb prognoositust kuni 30 protsenti väiksem, kuigi müük suureneb ligi veerandi võrra ja küünib 8,6 miljardi dollarini.

Dell nimetas kasumi vähenemise põhjuseks maailma majanduskasvu aeglustumist ja arvutite nõudluse vähenemist.

Euroopas oli eelmise aasta viimane kvartal personaalarvutite halvima müügikasvuga viimase nelja aasta jooksul. Briti firma Context andmeil kasvas arvutimüük sel ajavahemikul 6,9 protsenti.

Dell püüab olukorda ära kasutada, olles lasknud eelmisel kuul arvuti hinna 20 protsenti alla ja suurendanud sel moel oma turuosa. Seetõttu on mõistetav, miks tema müük suureneb, aga kasum väheneb.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing