Finantsinspektsioon allub keskpangale vaid Singapuris, Antillidel ja Uruguais

25. jaanuar 2001, 10:23

Enamikes riikides on ühtne finantsinspektsioon iseseisev valitsusasutus, mitte aga keskpanga alluvuses järelevalveorgan, mida Eesti Pank siin eelistaks.

Mujal maailmas on ühtne finantsinspektsioon keskpanga alluvuses vaid kolmes riigis. ?Meile teadaolevalt asuvad ainukesed kõigi kolme tegevusvaldkonna üle järelevalvet teostavat asutust keskpanga koosseisus vaid Singapuris, Antillidel ja Uruguais. Inglismaal on asutatud iseseisev institutsioon, aktsiaselts, kes on aruandekohuslane rahandusministeeriumi ja parlamendi ees. Uus Lätis 2001. aasta suvel käivituv asutus on parlamendi juures,? tõi rahandusministeeriumi finantsteenuste osakonna juhataja asetäitja Lelo Liive näiteid.

?Finantsjärelevalve struktuuri ja korralduse koha pealt ei ole maailmas kujunenud välja üldtunnustatud lõplikku seisukohta,? tunnistas Liive siiski. ?Võttes aga aluseks maailma kogemuse, tegutseb enamikes riikides ühtne finantsjärelevalve iseseisva valitsusasutusena,? lisas Liive, tuues näiteks Ungari, Taani, Norra, Rootsi, Islandi, Jaapani, Malta.

Eile riigikogus esimesel lugemisel olnud finantsinspektsiooni seaduse eelnõu järgi luuakse Eestis praeguste panga-, kindlustus- ja väärtpaberiinspektsiooni asemel ühtne finantsjärelevalveasutus, mis on küll oma tegevuses sõltumatu, kuid kuulub rahandusministeeriumi valitsusalasse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing