Pääs Euroopa Liitu tähendab kuni kolm korda kallimat toitu

25. jaanuar 2001, 08:08

Euroopa Liiduga ühinemise ajaks peaks Eestis suhkur, tomatid ja õunad maksma kolm korda rohkem kui praegu. Või peaks olema kaks korda ja veiseliha üle kahe korra kallim, kirjutab Postimees.

Nendele ja veel mõnedele põllumajandussaadustele kehtib Euroopa Liidus (EL) niinimetatud interventsioonimehhanism.

Lihtsustatult kokku võttes tähendab see, et isegi kui Eesti põllumees tahaks oma toodangut ELi siseturuhinnast odavamalt müüa, ei ole see võimalik.

Interventsioonihinna piir asub Euroopa mõnede põllumajandussaaduste tavapärasest siseturuhinnast allpool. Kui näiteks veiseliha hinnad on langenud mingis piirkonnas kuni 20 protsenti alla selle piiri, ostab EL kogu loomalihatoodangu sealsetelt põllumeestelt kokku. Liha seisab laos, kuni turunõudlus on taas kasvanud üle interventsioonitaseme.

Eesti veiseliha siseturuhind on aga praegu üle kahe korra madalam kui Euroopa Liidus, mis peaks teoorias tähendama, et Eesti ELiga ühinemise hetkel ostab liit kokku kogu Eesti loomaliha.

Samuti ostaks liit kokku kogu teraviljatoodangu, kõik õunad, tomatid ja veel mõned saadused seniks, kuni defitsiidisarnasesse olukorda sattunud tarbija on nõus nende eest maksma sama palju kui sakslane, taanlane või hollandlane.

Põllumajandusministeeriumi asekantsleri Andres Oopkaupi sõnul on interventsioonimehhanism rakendatud selleks, et garanteerida tootjatele kindel sissetulek.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing