Köögitehnika paigaldamine kui terve teadus

Ain Alvela 26. jaanuar 2001, 00:00

Korterisisene torustik ja see, kus torud just täpselt jooksevad, on korteriomaniku enese mure ja eraldi projekti nende ümberpaigutamiseks tarvis tellida ei ole. Loomulikult lasub korteriomanikul vastutus, kui tal ümberehitustööde käigus näiteks veetoru puruneb ning vesi allkorrusel elavad naabrid üle ujutab.

Kui ümberehitustööd nõuavad, aga olemasolevate veemõõtjate lahtiühendamist, tuleb nende uuesti plommimiseks kohale kutsuda vee-ettevõtte meister.

Järvamaa firma OÜ Õhk & Vesi sanitaartehnika projektijuht Aldur Lõhmus märkis, et nüüdsel ajal pole miski enam võimatu, iseasi, kui otstarbekas ja põhjendatud üks või teine ümberkorraldus on. ?Vett tarbiv köögitehnika ei pea asuma just kraanikausi kõrval, vaid seda võib torustiku kaudu paigutada näiteks kappidesse,? rääkis Lõhmus. ?Kuigi kõige otstarbekam on veevärki ühendatud seadmed paigaldada siiski võimalikult veepüstaku lähedale, sest need masinad vajavad ju ka kanalisatsiooniga ühendamist, mis on selle asja juures kõige keerulisem.?

Veejuhtidena ei pea tingimata kasutama tsingitud raudtorusid, remondi käigus võib need asendada paindlikumate vasktorudega, võib kasutada latt- või rullplastikust või liimitavast plastikust torusid.

Vasktorude puhul kehtib Tallinnas tingimus, et vasesisaldus ei tohi üldises materjalikoguses ületada 60 protsenti.

Aastaid elektrik-sanitaartehniku ametit pidanud Uno Hansson väidab, et suurema osa elektrilistest kodumasinatest on inimesed valesti paigaldanud. ?Näiteks 90 veemõõtjatest on valesti paigaldatud,? kinnitas Hansson. ?Kui muud valesti ei panda, siis kanalisatsioon jäetakse ikka õhutuseta või paigaldatakse nii, et solk hakkab vastupidi voolama ? torustikust näiteks nõudepesumasinasse ja sealt põrandale.?

Selliseid rikkeid ei pruugi kasutaja kohe märgata, ent seadmele võiavad need ülihalvasti mõjuda, alates sellest, et pesumasin ei järgi etteantud programmi ja kaldub tööre?iimist kõrvale, kuni selleni, et aparaat täielikult rikki läheb.

Elektriliste, vett tarbivate seadmete ? boilerid, nõude- ja pesupesemismasinad ? ühendamisel elektrivõrku peab kontakti ja pistiku vahele paigaldama maandusega varustatud rikkevoolukaitsmed.

Hulgi- ja jaemüüjad pakuvad uudset Wirsbo Quick & Easy veesüsteemi, mis mõeldud just siseveevärgi paigaldamiseks. Süsteem koosneb Wirsbo-PEX torudest ja nende ühendamiseks vajaminevatest liitmikest ning abinõudest. Wirsbo-PEX torud valmistatakse modifitseeritud kõrgmolekulaarsest polüetüleenist, Master-liitmikud aga polüsulfooni (PSU) plastist, kõik keermega liitmikud messingist. Wirsbo-torude ja liitmike ekspluatatsioonitemperatuur on kuni 95 °C.

Harri Lodi Tartu firmast Blau Sanitaartehnika ei soovita torusid ja elektriseadmeid ise paigaldama hakata. ?Sageli rikutakse boilerit üles pannes selle klappe. Valesti tehakse ka elektriühendused, seega on parem, kui keegi ei hakka ise torusid või juhtmeid torkima,? hoiatas Lodi.

Ka Uno Hansson on sama meelt, kasvõi juba sellepärast, et firma annab oma tööle garantii. Hansson soovitab köögiseadmete veevarustuse paigaldamise juures kasutada ennekõike vasktorusid, sest plastikust torude eluiga on tunduvalt lühem. ?Praegu kasutatakse väga palju plastikust nn kõritorusid. Mina ei soovita neid üldse, sest need ei kannata välja hüdrolööke,? selgitas ta. ?Näiteks, kui keegi maja keldris kuulkraani järsku lahti keerab, lendavad sellised voolikud sageli tükkideks. Nendega juhtub väga palju uputusi.?

Hüdrolöök tabab Hanssoni sõnul esmajoones majade ülemisi korruseid. Köögiseadmete paigaldamise teenustööle lisandub materjalide maksumus, mis kergitab töö hinna vähemalt kahekordseks.

Nii tuleb nõudepesumasina paigaldamise järel tavaliselt vahetada ka köögi veekraan ventiiliga segisti vastu, sest see väldib nõudepesumasina klappidele hävitavalt mõjuvaid hüdrolööke ning sodi sattumist masinasse. Selline segisti maksab 1200?3000 krooni. Kui torustikku kannatab seina külge kinnitada, on suhteliselt lihtne näiteks valamut teisaldada. Kui aga tuleb seina sisse süvendid freesida, peab ka rohkem vaeva nägema ja sellevõrra on teenus kallim.

Lõhmuse sõnul saab hakkaja ja tööd oskav meistrimees torude ümberpaigutamisega hakkama 500 krooni eest. Firma ja spetsialistide kohalekutsumise korral võivad sellised torutööd neelata 3000 krooni ringis.

Hind sõltub suuresti kaugusest, kuhu torud veetakse. Kui kraanikaussi tahetakse vastaseina panna ja selleks tuleb vedada paarkümmend meetrit torusid, siis kujuneb teenuse hind vastavalt materjali kulule.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing