Lastetoas anna lapsele ka sõnaõigust

Ilona Põldme 26. jaanuar 2001, 00:00

Tore oleks, kui mööbli paigutust ja värvitoone valitakse koos ning vanem ei suruks oma maitset peale. Kindel on ka see, et tuba, mida laps on aidanud ise luua, hoiab ta ka paremini korras.

Lapse tuba peaks nii korteri kui ka individuaalelamu puhul olema üks valgusküllasemaid ruume. Vanemad on enamasti kodus vaid hommikul, õhtu- ja öötundidel ? lapsed, eriti just kooliealised, viibivad kodus ka päevasel ajal. Seetõttu on tähtis, et lapse toas oleks piisavalt päevavalgust.

Viimasel ajal on üpris aktuaalne eluruumideks välja ehitada pööningukorruseid, kus valgust tuleb tuppa vaid katusakende kaudu.

Selline lahendus ei ole aga lastetubade puhul soovitatav. Ainult katusaken eluruumis, eriti lapse toas, võib pikapeale mõjuda rusuvalt.

Hämaral ajal peab õigesti valitud tehisvalgustus suutma asendada päevast valgust. Lastetoas on oluline korralik üldvalgustus. Eelistage päevavalgusele lähedase spektriga valgusallikaid. Kõige tavalisem hõõglamp selleks ilmselt ei sobi. Hõõgpirni kollakas valguses inimene väsib, keskendumisvõime ning aktiivsus kahanevad. Seetõttu ei sobi selline valgus ka lapse töölauale.

Hõõgpirniga valgustid sobivad ehk paremini kohtvalgustuseks, näiteks voodi kohale või öökapile. Sama kehtib ka halogeenlambi kohta. Halogeenlambil on kõrge pinnatemperatuur ja ka seetõttu ei ole ta lastetubades kõige ohutum. See muidugi ei tähenda, et halogeenlambist peaks kodustes tingimustes üldse loobuma, temaga saab luua efektset koht- ja üldvalgust muudes ruumides. Viimastes võiks aga kasutada pisiluminofoor- ehk kompaktlambiga valgusteid, mille puhul saab valida eri spektrivärviga valgust, luua erinevat meeleolu.

Päevavalgusele kõige lähedasema spektriga on aga True-Lite lamp. Oma olemuselt on True-Lite lamp luminofoorlamp, kuid tema spekter väljendab võrdlemisi täpselt loodusvalgust. True-Lite lampe valmistatakse nii toru-, rõngas- kui ka kompaktlampidena. Kuigi nende hind on oluliselt kõrgem tavalistest valgusallikatest, on neil aga pikem eluiga.

Lapse toas peab olema piisavalt ruumi, et oleks oma koht nii mängimiseks kui ka õppimiseks. Lapse tuba peaks saama tsoneerida erinevate tegevuste järgi.

Tänapäeva lapsed viibivad siiski rohkem toas kui õues, eelkõige linnalapsed. Seetõttu on oluline, et peale magamisaseme ja töölaua oleks parajal määral vaba põrandapinda tubastele mängudele. Kui laps on aga veel väga väike, võiks tema tuba asuda vanemate toaga lähestikku. Hiljem aga, kui laps on suurem ja vajab ka suuremat ruumi, võib väikelapse toa vaid viimistlust muutes kasutusele võtta kas kabineti, töötoana või ka ülimalt moodi läinud garderoobina.

Kasutatav mööbel peab vastama lapse vanusele ja kasvule. See kehtib eriti istemööbli, töötooli ja -laua suhtes.

Kasulik on osta lapsele reguleeritava kõrgusega tool ja laud. Õnneks pakutakse praegu sellist mööblit nii kodu- kui ka välismaist. Kahjuks on hästi kvaliteetsed, tugeva konstruktsiooni ja ilusa disainiga mööbliesemed küllalt kõrges hinnaklassis. Kuid kindlalt võib väita, et korralik reguleeritava kõrgusega töötool võib kesta terve lapse kooliaja. Kui istme katteriie kipub ehk kuluma või lihtsalt ära tüütab, võib seda vahetada.

Magamisaseme mõõdud ei ole küll nii olulised kui laual ja toolil, juba päris väikesele lapsele võib ettenägelikult osta ka täismõõdus voodi, kui ruum seda võimaldab.

Väga praktiline on lapse kasvu järgi reguleeritava põhjaga magamisase. Kui tuba jagatakse kahepeale, siis tasub muretseda ammu teada-tuntud nari. Nari valides peaks aga tähele panema, et ülemise korruse magamisasemel oleks parajalt kõrge serv vältimaks lapse allakukkumist. Samuti peab kahekordne nari olema piisavalt tugeva ja kindla konstruktsiooniga.

Sama kehtib ka muude riiulite ja kappide kohta. Laste toas ei maksa kasutada võbeleva konstruktsiooniga kõrgeid riiuleid ega klaasiga mööblit.

Lastetoa mööbel ei pea oleme niivõrd disainikas, kuivõrd ta võiks olla lapsele huvitav. Last, erinevalt täiskasvanutest, inspireerivad hoopis rohkem esemed, mille eluiga ei pruugi olla pikk. Näiteks värvilised kartongkarbid, plastikust mänguasjade kastid, pehmed kottistmed jne. Juba aegunud mööblit võib ka edukalt ise üle värvida, saavutades nii üllatavaid ja rõõmsaid värvikombinatsioone.

Viimistlusmaterjalidest peaks lastetoas kunstkatetele eelistama looduslikke naturaalseid materjale. Põrandakattematerjalide osas näiteks laud- või parkettpõrandat, naturaalset linoleumi.

Kui aga soovitakse põrandale vaipkatet, siis kasutatagu puuvilla- või villavaipu või hoopis kookoskatteid. Kindlasti peab lastetoa põrand olema kergesti hooldatav ja puhastatav. Sama kehtib ka seinte viimistluse osas.

Kui on kindel soov katta seinad tapeediga, siis on parim lahendus pabertapeet. Valida saab kõikvõimalike mustrite, loomafiguuride ja muinasjututegelastega tapeetide vahel. Arvan aga, et laps võib väga kirjust seinapinnast kiiresti tüdineda, mistõttu värvidega ei maksa üle pakkuda.

Soovitav on seinad värvida näiteks toon toonis, kasutades kahte-kolme värvitooni. Kui aga kardetakse, et värvitud pind jääb külm või ebamugav, siis saab seda vältida ühevärviliste faktuursete tapeedipindadega või siis kasutades mõnel lagedamal seinal kontrastiks kirevamat bordüüririba.

Suur viga on, kui viimistlusega muudetakse lapse tuba niivõrd värvikirevaks, et hiljem tunduvad mänguasjad seal justkui üleliigsed. Pisiperele mõeldud ruumid võiksid muidugi olla rõõmsamates ja helgemates toonides kui muud toad, kuid lastetoas peaks ettevaatlik olema liialt intensiivsete, punaste ja oran?ide toonide kasutamisel.

Samuti ei saa unustada lastetubades kasutatavaid tekstiile ? voodikatteid, padjakatteid, kardinaid. Ka nende puhul on mõistlik eelistada naturaalseid puuvillaseid või villasisaldusega materjale. Erineva mustriga tekstiilkatteid kasutades võib paar korda aastas luua lastetubades erinevat meeleolu. Näiteks talvisel ajal kargemaid, suvel rõõmsamaid toone kasutades või hoopis vastupidi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing