Norma eksport läände kasvab jõudsalt

Kaja Koovit 26. jaanuar 2001, 00:00

Norma eelmise aasta majandustulemused näitavad, et ettevõtte läänesuunalise ekspordi osa oli aasta lõpuks 1999. aasta 17 protsendi tasemelt peaaegu kahekordistunud.

Norma käive kasvas mullu 22,5 632,6 miljoni kroonini, sealjuures müük Venemaale kasvas 12 ja lääne klientidele 73 protsendi võrra.

?Eelmine aasta oli parem, kui julgesime loota,? ütles Norma juhatuse esimees Peep Siimon.

Analüütikute hinnangul vähendab läänesuunalise ekspordi osa suurenemine küll Norma riske, kuid vähendab kasumimarginaale.

?Me ei saa rääkida enam Normast kui ainult Vene riskiga seotud ettevõttest, kuid kasumlikkus väheneb, ? ütles investeerimispanga Suprema peaanalüütik Veikko Maripuu. ?Lääne müügi osakaalu suurenemine vähendab marginaale, seda ka siis, kui ekspordi maht Venemaale ei vähene,? lausus Ühispanga analüütik Sander Danil. Kui alltöövõtu korras läände eksportimisel on marginaal tõenäoliselt 5?10, siis Venemaal 30, selgitas Danil.

Siimoni sõnul ei ole Normal kavas eksporti Venemaale vähendada. Tugev positsioon Venemaa turul on oluline ka suuromaniku Rootsi Autolivi jaoks ja seda tahetakse hoida.

Siimon ei soostunud marginaalide muutust kommenteerima, viidates börsireglemendile, kuid märkis, et marginaalid on seotud konkurentsiga ja see ei puudu ka Venemaal.

Marginaalide alanemine ei vähenda analüütikute sõnul Norma aktsia atraktiivsust, sest selle kompenseerib müügimahtude kasv. Danili sõnul peaks Norma käive lähiaastatel tänu sidemetele Rootsi Autoliviga ja suurenevatele tellimustele kasvama 12?15.

Norma tugev majandusseis lubaks analüütikute sõnul maksta tänavu aktsia kohta enam kui 10 krooni omanikutulu, kuid reaalseks hinnatakse kuni 4 krooni aktsialt.

Siimoni sõnul ei ole dividendide määra veel kinnitatud. Ta möönis, et aktsionärid ootavad kõrget omanikutulu ja ka ettevõtte majandusseis lubaks seda, kuid ettevõte peab eelkõige mõtlema investeeringutele.

Maripuu hinnangul võiks tänavune investeeringute maht ulatuda üle 75 miljoni krooni mulluse 50 mln asemel. Norma kapitalistruktuur on Maripuu sõnul konservatiivne ja efektiivuse suurendamiseks võiks ettevõte kaaluda laenuvõtmist.

Autoliv on seni suurendanud osalust ülevõetavas ettevõttes 2?3 aastat pärast esmast aktsiaostu.

Norma täielik ülevõtmine juhtub kindlasti, sest Autolivi jaoks ei ole ettevõtte börsil hoidmisel mõtet, kuid kiire ülevõtmise lootuse võib maha matta, rääkis Maripuu. Tema sõnul ei ole Autolivil kiiret, sest aktsia hinna hüppelist tõusu ei ole ette näha. Tõenäoliselt ei tule ostupakkumine enne aasta lõppu, pigem jääb see järgmisse aastasse, rääkis Maripuu.

Ühispank 60 kr
Suprema 60?61 kr
Trigon Capital 51 kr
(Allikas: analüütikud

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing