Tapeedi kleepimisel tagab kvaliteedi hoolikalt puhastatud pind ja hea liim

Madle Mühlbach 26. jaanuar 2001, 00:00

Lisaks levinumatele paber-, tekstiil- ja vinüültapeetidele toodetakse ka spetsiaaltapeete. Näiteks metalliktapeet, mille puhul paberist paan on kaetud metallikihiga või looduslikud tapeedid, mille värvitud paberist aluspaanile kleebitakse rohukõrsi, lehti, liiva jmt. Erinevate tapeetide seina kleepimiseks on erinevad liimid, ühine on aga see, et sein peab olema sile.

Euroopas on levinud tapeedirulli mõõdud järgmised: laius umbes 0,53 m ja pikkus 10,05 m. Üks rull tapeeti katab ligikaudu 5 m² seina. Vajaliku rullide arvu väljaarvestamiseks tuleb teada tapetseeritava ruumi kõrgust ja ümbermõõtu. Akna- ja ukseavad tuleb ruumi ümbermõõtu sisse arvestada, kuna sel juhul jätkub tapeeti ka suurte rapooride juures. Alati peab alles hoidma tapeedirestid, kuna hiljem võib vaja minna ribasid võimalike plekkide ja muude vigastuste viimistlemiseks.

Tellitava tapeedi ostmisel on tark tegu osta üks rull rohkem kui arvestatud.

Rapooriga tapeetide kulu arvestamine on juba tunduvalt keerukam protsess. Kui näiteks tapeedi rapoor (mustri kordus, mustri samm) on juba üle 30 cm, tuleks teha ruumi pinnalaotus. Kui tapeedil on ühilduv rapoor 53/26,5 cm, siis tuleks arvestada ruumi kõrgusele juurde vähemalt 26,5 cm. Peale pinnalaotuse tegemist tuleks kokku lugeda kõik täispaanid ning seejärel välja arvutada, mitu täispaani tuleb ühe rulli kohta (nt rulli pikkus on 10,05 m. Seina kõrgus on 2,6 m, rapoor 53 cm ja kogu täispaanide vajadus on 9,39 m. Seega saab rullist kolm täispaani). Kõik jäägid, mis jäävad rulli lõppudest, saab ära kasutada uste ja aknaavade juures.

Poorti kulu arvestamiseks tuleb kokku liita seinapinna jooksvad meetrid. Üldjuhul on poortide pikkus 5 või 10 meetrit. Üsna sageli tuleb poorti rullide ühenduskohtades arvestada ka mustri sammuga. Hea meister paigaldab poorti tapeedi vahele, lõigates eelnevalt poorti asukoha tapeedi seest välja. Sel juhul saab poorti liimimiseks kasutada sama liimi, mida tapeedi jaoks. Kui poort kleebitakse tapeedi peale, soovitan kasutada spetsiaalliimi.

Kaasaegsed tapeedid võimaldavad tapeedi vahetusel võrreldes möödunud aegadega teha vaid pool tööd. Toodetakse erinevate eemaldamisviisidega tapeete.
? Kuivalt lõhestuv tapeet: pannakse seina nagu tavaline tapeet. Tuleb jälgida, et paanid oleks seinale kleebitud külg külje vastu. Hilisemal remondi tegemisel tuleb pealmine kiht seinalt maha tõmmata. Alumine kiht jääb seina makulatuurina uue tapeedi jaoks.
? Täielikult eemaldatav tapeet: tapeet tuleb tõmmates seinalt täielikult maha. Paigaldamisel peab jälgima tootja antud juhiseid.
? Mehaaniliselt eemaldatav tapeet: mittelõhestuvat ja täielikult eemaldamatut tapeeti saab seinalt eemaldada pahtlilabidaga. Suurte pindade puhastamiseks kasutatakse aurutajat. Samuti on võimalik tapeet eemaldada seda tugevalt niisutades.

Tapeedi kleepimisel seina on esmatähtis jälgida, et tapeeditav pind on sile, kuiv ja puhastatud tolmust, vana tapeedi tükikestest ning krohvipurust. Soovitav on pahteldatud kohad eelnevalt kas liimi või värviga katta ning kleepida tapeedi alla makulatuur, mis aitab väikseid ebatasasusi siluda ning parandab ka uue tapeedi kinnitumist.

Õige liimi valik on tapeedi paigaldamisel ülitähtis. Rasked tapeedid vajavad tugevamat liimi kui õhukesed. Õigesti valitud liim tagab paigaldatud tapeedi kindlalt oma kohale jäämise.

Üks eraldi tootegrupp on juba liimiga tapeedid, mis täiendavat liimimist ei vaja ? näiteks USA tootja York Wallcoverings kollektsioon, mille hinnaskaala on alates 370 krooni rull.

Tapeedipaan keeratakse lõdvaks rulliks, liimipool väljaspool ja asetatakse 30 sekundiks sooja vette. Seejärel võetakse paan veest välja ning jäetakse kolmeks minutiks seisma, otsad keskele kokku pööratult, liimipoolega seespool.

Mõnikord aga võib ka juba liimiga varustatud tapeetide liimimisel kindla tulemuse huvides eraldi tapeediliimi kasutada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing