Tarbimishullusele järeleandmine annab tööd inkassofirmadele

Sulev Oll 26. jaanuar 2001, 00:00

Julianuse Inkasso tegevdirektori Jaanus Laidvee väitel suureneb juba lähitulevikus eraisikute vastu suunatud võlanõuete arv. ?Eraisikud pole kunagi nii palju raha nii lihtsalt kätte saanud kui praegu,? sõnas ta eile toimunud Eesti Võlanõudjate Liidu pressikonverentsil. ?Lihtne laenusaamine toob aga inkassofirmadele kindlasti tööd juurde.?

Intrum Justitia ASi tegevdirektori Ivar Tammemäe väitel on oodata võlanõuete kasvu eelkõige seetõttu, et viimastel kuudel on krediidiasutused tulnud turule uute toodetega, näiteks krediitkaartidega, ja neid tugevalt reklaaminud. ?Aga Intrum Justitia üks suuremaid kliente Euroopa tasandil on krediitkaardifirma American Express,? tõi Tammemäe paralleeli.

Juba praegu on Intrum Justitias ülekaalus eraisikute vastu suunatud nõuded. ?Paljuski on tegemist igapäevast teenust osutavate firmade nõuetega,? kommenteeris Tammemäe ?Võlgu ollakse näiteks telekommunikatsiooni- ja sideteenuste, elektri ja gaasi eest.?

Kokku on Tammemäe väitel Eestis umbes 100 000 võlgnikku. ?Kõrghetkedel on ainuüksi meie firma andmebaasis olnud 20 000?25 000 nime,? ütles ta. ?Võlanõudjate liitu kuulub aga viis firmat ja lisaks on veel kümneid teisi.?

Praegu koostab Eesti Võlanõudjate Liit võlglaste andmebaasi, mida saaks kasutada nii liikmesfirmade töö parandamiseks kui ka krediidiasutustele ja erialaliitudele ning oma klientidele edastamiseks. Andmebaasi kasutamise viis pole veel otsustatud, kuid esialgsetel andmetel ei kavatse liit hakata kasutamise eest raha küsima.

Ad Finem Inkasso juhataja Eero Pilve väitel on inkassofirmade edukuse protsent võlgade sissenõudmisel 60?70, mis tähendab, et kahel juhul kolmest saab võlausaldaja oma raha tagasi. Protsent erineb firmati sõltuvalt sellest, kas tegeletakse rohkem ettevõtete või eraisikute nõuetega. ?Eraisikute nõuete puhul on protsent väiksem, kuna nõude alusdokumendid on tihti vormistatud ebapiisavalt,? sõnas Pilv.

Eesti Võlanõudjate Liit asutati eelmise aasta lõpul. Liitu kuuluvad Ad Finem Inkasso OÜ, Julianus Inkasso, Intrum Justitia AS, Contant Eesti AS ja BRC. Huvi liitu astumise vastu on näidanud veel 6-7 firmat.

Samas ei tegutse rohkem kui pooled firmadest, kelle tegevusalaks on äriregistri andmetel märgitud võlgade sissenõudmisteenuse osutamine, oma erialal. ?Aktiivselt tegutseb 20?25 firmat, tegevusalaks on see aga 65 äriühingul,? ütles liitu kuuluva Ad Finem Inkasso juhataja Eero Pilv.

Eestis tegutsevate inkassofirmade eelmise aasta käive oli 30?35 miljonit krooni. 1999. aasta käive oli 25 miljonit. Seega kasvab turg umbes 20 aastas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing