Tipptase on poole päeva tee kaugusel

Maiu Plumer 26. jaanuar 2001, 00:00

Juba 150 aastat tagasi võtsid Peterburi tee jalge alla paljud eesti noored, kes suundusid keisririigi pealinna ülikoolidesse kõrgemat haridust omandama. Kaugel minevikus pole seegi aeg, mil Peterburis elas isegi rohkem eestlasi kui Tallinnas.

Tänapäeval on eestlaste kogukond Peterburis kahanenud mõne tuhande inimeseni, kellest suur osa on kaotamas sidet kodumaaga. Paar-kolmsada aktiivsemat eestlast aga tegutsevad käsitööringis ja laulukooris, tähistavad rahvuslikke pidupäevi ning on alustanud Jaani kiriku taastamisega. 1930. aastal keelas nõukogude võim Jaani kirikus jumalateenistuste pidamise, kirik ehitati ümber vabrikuks, paljud eestlased küüditati või hukati. Tänapäeval on kirikuhoone eesti kogudusele tagastatud, kuid taastamistööd edenevad visalt. Enamik koguduse liikmeid on pensionärid, kelle 600rublane pension ei võimalda kiriku ehitust materiaalselt toetada. Küll aga pannakse käiku oma ihuramm ? hoone on seest juba puhtaks tehtud ning tasapisi alustatakse taastamisega. Valvuriametit peetakse kordamööda ? graafiku alusel valvavad kohalikud eestlased kütmata ruumis oma kirikuhoonet. Kiriku taastamiseks on asutatud Peterburi Jaani Kiriku Fond, mis kogub annetusi asutustelt ja eraisikutelt. Mitmed Eesti meeskoorid ja muud seltsid on teinud tasuta tööd Jaani kiriku taastamisel. Peterburi Eesti Selts on lausa üllatavalt aktiivne ja elujõuline, näiteks Teaduste Akadeemia Meeskoori kontserdil Peterburi Saksa kirikus oli sadu kuulajaid.

Tänapäeval saab Peterburi ekskursiooni käigus näha kuulsate eestlastega seotud hooneid, näiteks apteeki, mille proviisoriks oli Oskar Luts. Suurepärane giid Peterburis on Boris Gorbunov, kelle vahendatud Peterburi uudiseid kuuleb mitmelt Eesti raadiolainelt. Järgnevalt mõned soovitused huviobjektide valikul.

Arvestama peab, et ka kõige soodsamatel tingimustel võtab bussisõit Tallinnast või Tartust Peterburi aega kuus tundi, lisaks kaotatud tund (või 2 tundi suvel) ajavahet. Kõrghooajal peab olema valmis ka piirijärjekordadeks, sest kümnete bussitäite turistide piiri- ja tollikontroll võtab oma aja. Rohkem kui kaks muuseumi ja paar kirikut päevas ületab ka kõige entusiastlikuma turisti vastuvõtupiiri. Seega tuleb teha valik paljude Peterburi huviväärsuste seas.

Maailma suurimaid kunstimuuseume 3 miljoni eksponaadiga. Kunstimuuseum asub viies ajaloolises hoones Neeva kaldapealsel ? Talvepalees, Vanas ja Uues Ermitaa?is, Ermitaa?i teatris ja kirikus. Peagi on oodata muuseumi laienemist ka Peastaabi hoonetesse, kus asub juba praegu impressionistide väljapanek. Kui teostuvad Ermitaa?i laienemisplaanid, saab temast maailma suurim kunstimuuseum. Ermitaa?is saab näha ajaloolisi saale, maailma rahvaste maali ? ja tarbekunsti kuni 20. sajandini. Tihti korraldatakse eriväljapanekuid ? nt Austraalia aborigeenide kunst, Islamimaade kunst, kuulsa juveliiri Faberge tööde näitus jne.

Ajaloolise tähtsusega huviväärsus, sest selle kindluse rajamisega Jänesesaarele 1703. aastal algab ka Peterburi ajalugu. Näha saab kindluse vanglat, kus hoiti üksikkongides kuulsaid poliitvange, numismaatilist mündikogu. Kirik on aga suurejooneline nekropol, kuhu on maetud Romanovite dünastia kroonitud pead. Mitmetes kindluse ruumides paiknevad Peterburi ajalugu tutvustavad väljapanekud, kell 12 päeval aga kärgatab kindlusemüürilt kahuripauk.

Suurim vene kunsti kogu maailmas, 400 000 eksponaati. Vene kunst alates vanadest ikoonidest kuni tänapäevani. Näha saab Repini, Brüllovi, Aivazovski jpt suurepäraste maalikunstnike töid. Aeg-ajalt korraldatakse ka kunstnike kogutud tööde näitusi, näiteks möödunud suvel oli esindatud Brüllov, Aivazovski tööd rändasid aga mõneks kuuks Moskvasse.

Vene Muuseumi kogud asuvad ka teistes paleedes, nt Inseneride ehk Mihhailovski Palees ja Marmorpalees.

Peeter I rajatud esimene muuseum Venemaal.

Tänapäeval hoitakse siin üle miljoni eksponaadi maailma antropoloogia ja etnograafia haruldusi. Peetri ajal oli pääs Kunstkamerasse kõigile vaba, külastajatele pakuti süüa ja juua. Kahjuks pole see komme tänapäevani säilinud.

Asub krahv Stroganovi palees Moika ja Nevski ristumiskohal. Stroganov, kes kogus oma rikkuse Siberist ja Uuralitest, palkas Rastrelli oma palee arhitektiks. Tänapäeval on kolmes ruumis avatud tagasihoidlik väljapanek Romanovite dünastia tähtsamatest tegelastest, kahjuks on palee enda rikkused tänapäeval kaotsi läinud.

300 000 tonni raskune hiigelehitis, mille vundament maa sees ulatub viiekordse maja kõrguseni. Katedraali kaunistavad 112 monoliitset graniitsammast ja 101,5 meetri kõrgune kullatud kuppel.

Arhitekt Montferrand pidas kirikut oma elutööks ning soovis sinna ka maetud saada. Kahjuks ei võimaldanud tema soovi täita õigeusu kiriku kombed. Tänapäeval saab imetleda linna panoraami kuplialuselt galeriilt. Väga pidulik on kiriku interjöör oma sadade maalidega.

Mitmete maalide autor on Eesti päritolu baltisaksa kunstnik Carl Timoteon von Neff, kellele kuulus imeilus Muuga mõis Lääne-Virumaal.

Tänapäeval pääseb katedraali piletiga, vaid suurte usupühade puhul täidetakse siin religioosseid kombetalitusi.

Sai alles hiljuti katedraali staatuse ja seepärast on suupärasem vana nimetus.

Kaasani kirik, mis kommunismi ajal oli ateismi muuseum, on nüüd tegevkatedraal, kus toimuvad regulaarsed kombetalitused. Kaasani kiriku interjöör on taastatud, huvitav on jälgida õigeusklike kombetalitusi ja kuulata kirikulaulu.

Omapärane kahekorruseline kirik, kus jumalateenistused toimuvad teisel korrusel. Kirik on kõrgbaroki perioodist ja seega rohkete kaunistustega seest ja väljast. Nikolaid peetakse meremeeste pühakuks, seetõttu on kirikuseintel jälgitav vene merekatastroofide ajalugu.

Kesklinnas Gribojedovi kaldapealsel asuv kirik. Rohkete sibulkuplitega vana vene stiilis kirik ehitati 1907. aastal Aleksander II mõrvapaigale. Kirik on kui mosaiigimuuseum ? seinad, laed ja põrandad on kaetud mosaiigiga, kokku 7000 ruutmeetrit. Kirik hävis täielikult II maailmasõjas, taastamistöid tehti 32 aastat. Kirik avati taas vaid paar aastat tagasi.

Väga meeldiv tutvus linnaga. Kes soovib, kasutab laeva baari teenuseid, kes naudib kauneid vaateid laevalaelt, lisaks giidi jutt kaldaäärsete paleede saatusest. Kõrge veeseisu korral ei pääse aga laev madalate sildade alt läbi ja sõita saab vaid Neeval. Igal juhul on tutvus linnaga vett mööda meeldejääv.

Pakuvad kõrge professionaalse tasemega etendusi, mida on sobiv vaadata igas eas inimestel. Vene tsirkus on maailmatasemel, tihti astuvad üles külalisartistid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing