Arsti juures käimine nõuab tugevat tervist

30. jaanuar 2001, 00:00

Haigustest rääkides on igaüks ekspert. Nüüd ka siis haigekassast rääkides, sest haigekassa juhatuse üle 30 000kroonised palgad lubavad juba ühtteist nõuda! Patsiendina pole ma praegu pakutavaga üldse rahul. Ma ei nurise arstide ega meditsiinitehnika üle, vaid arstiabi korralduse, õigemini korratuse üle. Praegu on nii ? mida vähem arsti juurde satud, seda parem, sest abini jõudmine võib tervisliku seisundi veel kehvemaks teha.

Maksame kuus tuhandeid kroone ravikindlustuseks, aga mida vastu saame? Lood räägivad arstidest, kes ükskõiksusega surmasid patsiendi; raviraha ei jätku, haiglad on pooltühjad, aga inimesed ootavad järjekorras ravilepääsu; õed streigivad.

Mõni aasta tagasi anti sotsiaalmaksu kogumine maksuametile ja ravikindlustusraha hoiab sestsaadik riigikassa. Haigekassal jäi tööd vähemaks. Ta jäi töövõimetuslehti välja maksma, raviasutustega lepinguid sõlmima, ravikindlustuseelarvet koostama ning järelevalvet tegema. Samal ajal töötajaid vähemaks ei jäänud, neid on ikka ligi 320 ehk vaid kolm korda vähem kui maksuametis, kes tegeleb kõikide maksude kogumisega.

Arusaamatu, miks peab olema igas maakonnas oma haigekassa, kus ametnikud teevad dubleerivat tööd. Eesti on nii väike, et paljude asjaajamiste tsentraliseerimine on mitmeid kordi ökonoomsem. Raviraha jagamise ja ravi planeerimise killustatuse tõttu on haigel ühe haigekassa piirkonnast teise ravile suunduda raskem kui näiteks reisida Hispaaniasse.

Mõni kuu tagasi pidin tütre silmanägemist kontrollima. Läksin Harju keskpolikliinikusse, sest perearst on meil Harjumaal Sakus (haigekassakaart on Tallinnas välja antud). Poleks arvanud, et kuulen kõigepealt kümmekond minutit registraatori mõnitusi selle pärast, et neil polevat Tallinna haigekassaga lepingut ning teenust ei makstavat kinni. Lõpuks tegi silmaarst ?esti: tulge, ma kontrollin need silmad üle, kuigi raha nagunii ei maksta.

Täiesti häbistav on iga-aastane haigla- ja ravijärjekord, mida haigekassa on hakanud võtma kui paratamatust! Miskipärast on raviraha ülekulu alati ühtedes haiglates, teistes mitte. Vale planeerimine?

Haiglate arvu ja personali vähendamisest on räägitud ammu, aga ei meenu ühtegi kinnipandud haigemaja. Vastupidi: Hiiu kopsuhaiglas võeti vanuse tõttu arstikutsest loobunud tohtrid hiljuti tööle õdedena, sest pension on ju väike.

Karta on, et haigekassa pole üldse põhjalikult analüüsinud, mida meie tervis vajab. Palju on vaja haiglaid ning arste-õdesid-sanitare. Palju tuleb aastas keskmiselt nt pimesoolelõikusi, palju lastearsti külastusi.

Ravikindlustuse eelarvet koostatakse ikka nii, et aluseks võetakse eelmine aasta. Suurendatakse või vähendatakse mõnda arvu, nagu rahandusministeerium maksulaekumisi prognoosib. Siis jagatakse raha raviasutuste vahel laiali, enam-vähem samamoodi kui varemgi! Tegemist on tulupõhise, mitte kulupõhise eelarvega ja pole imestada, kui kuskilt midagi jääb puudu ja kuskilt üle.

Planeerimatus on andnud voli meie kõigi arvel lisaraha teha. See on eriti solvav. Näide Tallinna Magdaleena polikliinikust kaks nädalat tagasi. Kolleeg vaevles kõrvavalu käes, läks keset päeva polikliinikusse ja talle öeldi: järjekord 15. veebruarini. ?Aga kui teil on kohe arsti vaja, siis võtab üks arst küll vastu, ainult see maksab 80 krooni,? jätkas registraator.

Kaval nõks: suunata osa arste tasulisse vastuvõttu, tekitada järjekorrad ja kasseerida raha abi eest, mis on ravikindlustatule ette nähtud tasuta!

Haigekassa ei saa õigustada end väheste ülalpidamiskuludega võrreldes eraseltsidega. Haigekassa ei pea ju lillegi liigutama, et raha kokku jookseks ? paljud kindlustusseltsi funktsioonid on haigekassa puhul maksuameti ja riigikassa käes. Haigekassas ei osata aga vastata isegi küsimusele, kui palju inimesi Eestis maksab praegu ravikindlustusmaksu!

Olen veendunud, et andes haigekassa funktsioonid mõnele erastruktuurile, suudab see majandada riiklikust haigekassast palju ökonoomsemalt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing