Jaapanlased huvituvad Eesti palkmajadest

Väinu Rozental 30. jaanuar 2001, 00:00

RPM saadab märtsikuus Jaapanisse näidiseks ühe väikese, ühe keskmise ja ühe suure, 187 ruutmeetri suuruse palkmaja. Näidismaju sõidavad Jaapanisse püstitama RPMi spetsialistid. ?Juunikuus täpsustame uue partneriga kogused ja muud üksikasjad,? rääkis RPMi juhataja ja põhiomanik Enno Kuldkepp. ?Tõsine müük läheb lahti ilmselt aasta lõpus.? Tema kinnitusel otsis Jaapani firma neid ise üles. ?Siiani on nad ostnud palkmaju Kanadast,? seletas Kuldkepp. ?Kuna aga Kanada majade hinnad on tõusnud, otsivad nad uusi võimalusi.?

Japan Construction Tradingule kuulub 150 tütarfirmat, mis püstitavad aastas üle Jaapani kokku ligi 3000 elamut. Viiendik kontserni kuuluvatest firmadest tegeleb nn Euroopa stiilis majadega.

?Meie tulevase suurpartneri eesmärk on, et Eestis toodetud palkmajade hulk võiks moodustada viis protsenti,? rääkis Kuldkepp. ?See on 100?150 maja aastas.? Kuldkepp tunnistas, et praegu nad sellist lisakogust toota ei suudaks.

RPM on väikeseid aiamaju Jaapanisse eksportinud juba mitu aastat. Eelmisel aastal moodustas eksport Jaapanisse RPMi üle 24 miljoni krooni suurusest käibest ligi kolmandiku. RPMi müüdavate palkmajade ruutmeetri hind on keskmiselt 3500?4000 krooni.

?Oleme huvitatud Jaapanisse kui väga suurele turule tunduvalt rohkem müümisest,? ütles Kuldkepp ja lisas, et nende uus koostööpartner annab tõenäoliselt tööd ka mitmele teisele ettevõttele. ?Jaapanlased kaaluvad võimalust komplekteerida meie palkmajad näiteks Tarmeko mööbliga,? täpsustas ta. ?Külalised olid huvitatud ka Eesti akna- ja uksevalmistajatest.? Kuldkepi prognooside kohaselt suurendaks suurtellimus Jaapanisse nende firma käivet vähemalt kaks korda.

Eesti ekspordiagentuuri direktori Lea Kroonmanni andmeil müüdi eelmisel aastal Jaapanisse palkmaju 7,5 miljoni krooni eest. Lisaks RPMile eksportis vähesel määral oma toodangut Jaapanisse veel AS Palktare.

Kroonmanni sõnul peavad palkmajade tootjad Jaapanisse eksportides arvestama väga kõrgete kvaliteedinõuetega. ?Samuti tuleb arvestada kultuurierinevustega ehk teisisõnu, jaapanlased tahavad enne lepingu sõlmimist suhelda,? nentis Kroonmann. ?Jaapanlased uurivad partnerit kaua, aga kui on juba lepingulistesse suhetesse laskunud, siis nii kiiresti neist lahti ei ütle.?

Kroonmanni kinnitusel on Eesti, Läti ja Leedu ekspordiagentuuridel plaanis osaleda septembrikuus Jaapanis messil, kus Balti riikide tootjad saavad oma toodangut tutvustada.

Eestis tegutseb ligi sada puitmajade tootjat. Suuremate tootjate, Elvas asuva ASi RPM, Valgamaal Helme vallas asuva ASi Ritsu ja Tartumaal Võnnus asuva Ökoehituse ASi aastakäive ulatub üle 20 miljoni krooni.

Eesti palkmajatoodangust läheb umbes 90 eksporti. Suurim ekspordimaa on Saksamaa, kuhu 1999. aastal müüdi 70 kokkupandavatest puitmajadest. Eksport Norrasse, Taani ja Soome jäi 4?9 vahele. Statistikaameti andmeil eksportis Eesti üle-eelmisel aastal kokkupandavaid puitehitisi 381 mln krooni eest, mis moodustas 4,7 puidu ja puidutoodete ekspordist. Kokkupandavate puitehitiste eksport suurenes 1999. aastal võrreldes 1998. aastaga 16.

Saksamaa statistikaandmete kohaselt müüb Eesti Saksamaale palkmaju koguseliselt sama palju kui Poola. Paraku pole eestlastel võrreldes näiteks poolakate ja lätlastega riikidevahelist lepingut, mis võimaldaks meie spetsialistidel seal oma toodetud palkmaju püsti panna.

Eesti Ekspordiagentuur hakkas kaks aastat tagasi jõuliselt tegutsema selle nimel, et Eesti puitmajatootjate ekspordinäitajad kasvaksid. Phare ja Eesti riik on toetanud Eesti puitmajatootjate osalemist Leipzigi ehitusmessil.

Eelmise aasta jaanipäeval tutvus Saksamaa puitmajade tootjate ja müüjate esinduslik delegatsioon Eesti suuremate puitmajade tootjatega. Sakslased kaalusid võimalust tuua tootmine üle Eestisse ning keskenduda Saksamaal vaid müügile ja tulusale montaa?ile. Eesti ettevõtjad pole erilist vaimustust koostootmisest sakslastega üles näidanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing