Mööblile uus välimus poolmuidu

Kateriin Leini 31. jaanuar 2001, 00:00

Mööblit värvima hakates tuleb kõigepealt ette valmistada värvitav pind. See on töö kõige aeganõudvam osa.

Kõigepealt on soovitav mööblit pesta kaltsioneeritud soodalahusega. Laisemad võivad selle etapi siiski vahele jätta ning asuda kohe liivapaberiga pinda karestama. Lihvides on hea meeles pidada, et mida korralikumalt on pind karestatud, seda paremad on väljavaated korralikuks lõpptulemuseks.

Lihvimiseks on sobiv hästi õhutatav ruum. Sellest tööst tekkiv peen tolm ärritab hingamisteid ning seepärast on soovitav kasutada nina ees kaitsemaski. Katta tuleb ka pinnad, mis võivad peenest tolmust läbi imbuda.

Lihvida võib kahes järgus, alustades jämedamast ning lõpetades peenema liivapaberiga. Pärast lihvimist tuleb mööbel jälle üle pesta, hea on kasutada kaltsioneeritud soodalahust.

Kui mööbli pind on täiesti kuivanud, saab asuda värvima. Head on tiksotroopsed, ?eleejad värvid. Need valguvad hästi laiali ning ei tilgu ega tekita pintslijutte.

Viimistlusmaterjalide kauplustest soovitatakse mööbli värvimiseks lahustibaasil alküüdvärve. Need on universaalsed värvid, mis sobivad nii metall- kui puitpindade katmiseks ja kasutamiseks nii sise- kui välisviimistluses.

Soovides matimat tooni, peab jälgima, et värvi läikivusaste oleks umbes kümme. Ühe liitri alküüdvärviga saab katta umbes kümne ruutmeetrise pinna.

Ühe värvikihi kuivamisaeg on umbes kolm kuni neli tundi. Mida paksemalt värvi peale kanda, seda ebaühtlasem võib pind jääda.

Peale alküüdvärvide võib mööbli uuendamisel kasutada ka nn dekoratiivvärvimist. See värvimisprotsess tähendab kahe erineva värviga töötamist.

Kõigepealt kantakse peale alusvärv ning kui see on kuivanud, siis lasuurvärv. Erinevate vahenditega saab sellel värvipinnal mängida, tehes käsnaga näiteks mustreid või hõljuvad värvis juba hilisemat reljeefsust moodustavad lisandid.

Värvitud pinna kaitsmiseks võib selle pärast kuivamist üle lakkida. Laudu soovitatakse lakkida kaks korda.

Tudeng Andres Härma värvis oma kodus remondi käigus üle paarkümmend aastat vanad köögikapid ning polüestrist magamistoamööbli. ?Kasutasin tavalist alküüdvärvi. Kuna tegemist oli köögikappidega, soovitati poes valida kööki niiskuskindel värv, et toiduvalmistamisel tekkiv aur värvi maha koorutama ei hakkaks,? meenutas Härma.

?Värvimine ise oli lihtne. Pesime kapid tavalise pesuvahendiga, karestasime liivapaberiga pinna ära ning asusime värvima. Kui rulliga õhuke kiht värvi peale kanda, ei hakka see voolama ega tilkuma ning seetõttu poleks meil isegi vaja olnud kapiuksi eest ära kruvida,? nendib Härma tagantjärele. ?Lõpptulemus jäi paremgi kui oodata oskasime ? mitmed tuttavad on küsinud, kas ostsime uued kapid.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing