Terasemees Levada ootab Euroopa Liitu

Andres Reimer 31. jaanuar 2001, 00:00

Fjodor kükitab Eesti teraseturu ühe suurima firma eesruumis pulgal ja ütleb: ?Tere!?

Fjodor on papagoi, kelle Nade?da Levada kinkis oma mehele Viktorile ASi Levadia kümnendaks sünnipäevaks.

Kui selgub päev, millal Eesti ühineb Euroopa Liiduga, vean sellele platsile Venemaalt ja Ukrainast 100 000 tonni terast ja jään ootama hinnatõusu, räägib Levada.

?Ostan endale suure sigari ja istun seda suitsetades terasevirna otsas,? lausub Levada kavalalt muiates, ?kui saaksin Eesti liitumisest Euroopa Liiduga teada vähemalt kolm kuud ette.?

Levada ennustab Eestis teraseteoodete hinna tõusu, sest Euroopa Liit piirab kauba sissevedu kvootidega.

Soomlastele kuuluva Rautaruukki müügijuht Urmas Lõhmus seab Levada kavatsuse terasemäe kokkuvedamisest kahtluse alla. ?Tänapäeval ei töötata suurte laovarudega,? ütleb ta.

Levada seevastu usub oma plaani teostatavusesse. ?Pangad saavad tõenäoliselt asjast aru,? lausub ta.

AS Levadia hoiab siinsel turul liidripositsiooni just Venemaalt ja Ukrainast imporditava terasega, mis on kolmandiku võrra lääneriikide toodangust odavam. Idateras jääb kvaliteedilt alla lääne kaubale, kuid sobib kasutamiseks vähem vastutusrikastes sõlmedes. ?Betooni sisse valatud detailil pole silmailu tähtis,? räägib Levada. ?Vene terase kasutamine võimaldab ehituse maksumuses kokku hoida.?

Rahast ja numbritest rääkides ilmutab Levada ebausklikkust. ?Rahast ja palkadest ma ei taha rääkida,? lausub ta. ?Varasematel aastatel ärritas see kriminaale, tänapäeval maksuametit.?

Levadia müüb igas kuus Eestis ligi 6000 tonni peamiselt ida poolt tarnitud terasetooteid. Hinnanguliselt võib see moodustada poole kogu turu mahust. Levadia aastane käive küünib tõenäoliselt 250?300 miljoni kroonini.

Ettevõtete tulumaksuvabastus tõi Levadiale märgatavat kasu, sest põhjustas ehitusturul elavnemise ning seetõttu kasvas nõudlus terase järele.

Levadia tütarettevõtted asuvad nii Tartus ja Pärnus, kuid ka Leedus.

Võrreldes Leeduga ilmutavad Eesti ettevõtted Levada sõnul paremat maksevõimet ning Eesti pangad näitavad märgatavalt paindlikumat tegutsemist.

Äris läbilöömiseks ei pea olema tark, vaid omama head vaistu, ütleb Levada.

Kümme aastat tagasi rajas Levada oma äri vaistule ja usaldusele. Tal polnud sentigi kapitali, kui sõbrad Ukrainast saatsid ausõna peale esimese partii terast. Paljud alustasid toona äri samamoodi, kuid vähesed nendest on jäänud praeguseni tegijateks.

?Minu äri on puhas, vanaraua ja värvilise metalliga ma ei tegele,? deklareerib Levada. ?Üksnes teras.?

Veel mõned aastad tagasi ei tahetud teda pankades jutule võtta, sest valitses eelarvamus ? metalliärimees elab vaid ühe aasta.

?Reeturlikkust vihkan ma kõige rohke, seejärel ebaõiglust ja ebaprofessionaalsust,? räägib Levada.

Professionaalsuse mõõduks on Levadale pisiasjade tundmine ning töö tulemuslikkus. ?Loon alluvatele tingimused ja nemad peavad püstitatud ülesannetega toime tulema,? lausub ta. ?Loen ennast karmiks juhiks, kes on nõudlik nii iseenda kui ka alluvate suhtes.?

Levada juhtimispõhimõtetest õhkub midagi sõjaväelist. ?Enne otsuse langetamist pooldan arutelu,? selgitab ta. ?Kui alluvad on esitanud oma andmed ja seisukohad, langetan otsuse ise.?

Samas väidab Levada, et autoritaarsus ja demokraatlikkus leiavad tema juhtimisstiilis tasakaalu. ?Olen töötajatega sina peal, nad kõnetavad mind eesnimega,? räägib ta.

Levada kinnitab uhkusega hääles, et tema firma suudab kliendile kauba minutilise täpsusega kohale tuua. Niimoodi töötati näiteks Tallinnas SAS Radissoni hotelli ehitust teenindades, kuhu teras ja betoon pidid kohale jõudma täpselt õiges järjekorras ja õigel kellaajal.

Levadiasse võetakse tööle tuttavaid või heade tuttavate soovitusel. Kuulutusega pole otsitud ühtegi töömeest, sest hinnatakse ennekõike usaldatavust.

?Ametiühingut pole ettevõttesse vaja, kui peremees loob head tingimused,? teatab Levada. Ta avab rahulolevalt metallitööde tsehhi euroremondiga käimla ukse.

Levadia töötajad peavad armastama ühte kahest, kas jalgpalli või metalli. Parem kui armastatakse mõlemat. Praegu pole firmasse jäänud ühtegi inimest, kes jalgpalli ei armastaks.

?Alguses paljud kaastöötajad ei mõistnud, milleks mulle jalgpall,? räägib ta. ?Praegu elavad meeskonnale kõik kaasa, jalgpall liidab kollektiivi.?

Levada sündis Ukrainas Aleksandria linnas, kus taoti vutti igas hoovis.

Kolm aastat tagasi ostis Levada Eesti esiliigas mänginud Tallinna Sadama klubi, mis praegu juhib FC Levadia nime all ülekaalukalt, ilma ühegi kaotuseta, riigi meistriliigat. ?Ütlen pankuritele, et hakaku minu finantsilist tugevust uurima siis, kui minu meeskond meistriliigas esimesest kohast allapoole langeb,? sõnab Levada.

Slaavi terasemagnaadid peavad tegijaks vaid firmat, kes suudab jalgpalliklubi üleval pidada. Jalgpallivõistlustel sünnivad tehingud nii Ukraina kui ka Venemaa terasehiidudega.

Levada seisab, jalad kergelt harkis, keset FC Levadia klubiruumi ja süütab sigareti. ?Pean minu jalgpalluritele suitsetamist lubamatuks,? lausub ta. ?Üks nendest vist suitsetab. Kes ? ei ütle.?

Eesti ärimeestest austab Levada üle kõige Estonian Oil Service juhti Arnoudt Lugtmeijerit. Hollandlane kuulub rahvusvaheliste ärimeeste sekka, kes oskab Venemaal enda heaks tööle panna venelased ja Eestis eestlased. ?Lugtmeijer on korralik inimene, endine jalgpallur,? räägib Levada. ?Minu jalgpalliklubi aitab ta metseenlikult, omakasu ja reklaami taotlemata.?

Levada on Eesti kodanik. Kaheksa-aastane poeg Filipp õpib eesti koolis. ?Kui poeg mulle vastu tahab hakata, siis teeb seda eesti keeles, teades, et isa ei saa aru,? lausub ta muiates.

Levada kabineti kirjutuslauale tuuakse pakk arveid. Nende seas lebab arve Suurbritanniast Sherbon International College?ist, kus õpib tema 13aastane tütar Elviira.

?Tütar tahaks olla Eestis, sest siin on tema sõbrad,? räägib Levada. ?Ühiselamutoas valitseb tal täielik segadus, aga seina peal ripub pilt Raekoja platsist.?

?Nade?da on minu firma hing,? räägib Levada oma abikaasast. ?Tema kanda on kõik Levadia organisatsioonilised küsimused.? Nade?da Levada peab Maardus ka 13 töötajaga kosmeetikaäri.

Tunnen Viktor Levadat rohkem läbi jalgpalli kui äri, ehkki tema firma on E.O.S.i terminalide ehitamiseks tarninud.

Levada on muljet avaldav isiksus nii äris kui ka jalgpallis, sest ta on meeldiv inimene ja väga lahe suhtleja.

Olen koos Levadaga sõitnud nii mõndagi jalgpallivõistlust vaatama ning tänu sellele leidnud häid ärikontakte Venemaal.

Viktor Levada on jätnud endast mulje kui ausast ja siirast inimesest, kes oskab tunda rõõmu ka sellest, kui tal õnnestub endast midagi teistele anda. Seetõttu on mul hea meel, et just tema Eesti jalgpalli sattus.

Ukrainlasena on ta muidugi parajalt temperamentne, samuti on Viktor kindlasti väga autokraatne juht, aga selle kohta ei ole võimalik üheselt öelda, on see halb või hea. Viktor Levada on valdavalt heatujuline ja tegutsemisvalmis, samas olen täheldanud, et kui asjad ei lähe hästi, siis võib ta suures parandamishoos ilmselt paraja segaduse korraldada.

Seetõttu ootan veidi hirmuga seda aega, mil FC Flora jalgpalliväljakutel FC Levadiat võitma hakkab, kardan, et Viktoril, kes kaks aastat Eestis ainult võitma harjunud, võib kaotusi üsna raske taluda olla. Tean seda ju omast käest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing