Kinnisvarafirmade liit taunib valitsuse BMW tehase pakkumist

Inno Tähismaa 31. jaanuar 2001, 19:30

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juhatus arutas täna BMW uue tehasega seonduvat ja tõdes kahetsusega, et asjast huvitatud äriühinguid ühendav tööandjate liit sai sellisest pakkumiskutsest teada alles ajakirjanduse vahendusel, teatas liidu esindaja.

Pakkumisest selgus, et ?rong sama hea kui läinud?.

Nagu selgub on majandusministeerium, samuti välisinvesteeringute agentuur BMW plaanidest teadlik ligi pool aastat. Selle asemel, et viimase nädala jooksul mitmete ajakirjandus väljaannete veergudel kiretult nentida, millised on Eesti kui uue tehase võimaliku asukohamaa miinused pisukeste plusside kõrval, oleks kinnisvarafirmade liit leidnud põhjendatud argumente nii mõnegi avaldatud miinuse plussiks pööramiseks.

Arusaadavalt on Eesti üks tähelepanuväärsemaid plusse tema geograafiline asend, mis logistika seisukohalt ülimalt atraktiivne. Arusaamatuks jääb esmane ainuvalik ? maatükk Rae vallas. Seal välja pakutud nelinurk vaevalt et kaalub üles logistiliselt paremaid kohti, kus hästi seotud nii vee-, raudtee- kui autotransport.

Välisinvesteeringute agentuuri väide, nagu oleks oluline see, et Rae vallas leidus ühele isikule kuuluv 250 ha suurune maatükk (munitsipaalmaa), on argumendina pehmelt öelda veider. Hoolimata erinevatest maaomanikest, ei kinnisvaraliit mingeid probleeme BMW tehasele sobiva krundi või kruntide moodustamiseks sobivamates piirkondades. Kahjuks kipub aga see olude sunnil olema juba tagant järele tarkus.

Jääb tõdeda, et tänane ebaõnnestumine on heaks õppetunniks homseks. Seepärast on sobiv hetk koputada asjaomaste ametnike südametunnistusele, et taolised majandusahvatlused ei jääks tulevikus pelgalt ametnike otsustada, vaid et neist võimalikult kiiresti teavitataks ka erialaliite või vähemasti Eesti Tööandjate ja Tööstuse Keskliitu, kelle infoedastus haruliitudele on olnud hea.

Erinevalt oponeerivast noorteadurist Rünno Lumistest oleme jätkuvalt seisukohal, et majandusministeerium peaks Eesti ettevõtete probleemide lahendamise kõrval pidama esmaprioriteediks uute, mahukamate projektide toomist Eestisse. Kogemusi kuidas mastaapsele ettevõtlusele riigi poolt kaasa aidata, peaks juba olema, sest on sumbunud kuhugi tselluloositehase, bussitehase, Boeingute mootorite remonditehase, Vormel-1 raja jt projektid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing