Greenspan üritab USA majandust päästa

Tõnis Arnover 02. veebruar 2001, 00:00

Kuna börsid olid sedavõrd suurt intressialandamist oodanud, siis suhtusid nad üleöölaenuintressi ja diskontomäära alandamisse vastavalt 5,5 ja 5,0 protsendile rahulikult. Dow Jonesi indeks tõusis 0,1 protsendiga plussi ja tehnoloogiabörs Nasdaq lõpetas päeva -2,3 protsendiga, kuna toimus osaline kasumite väljavõtmine, sest Nasdaq oli pärast eelmist, 3. jaanuari intressialandamist kerkinud 20.

Keskpanga (Fed) möödunud kahepäevase kohtumise ajal avaldati hulgaliselt majandusstatistikat, mis näitas riigi majandusolukorra järsku halvenemist eelmise aasta viimase kvartalis. Kolmapäeval teatatud IV kvartali 1,4protsendiline sisemajanduse kogutoodangu (SKT) kasv loodetud 1,9 asemel on 5,5 aasta madalaim. Kaubandusministeeriumi andmeil kahanesid IV kvartalis firmade investeeringud tootmisse esimest korda pärast 1990.?1991. a majandusseisakut.

Teisipäeval ilmnes tarbijate oodatust palju pessimistlikum tulevikuusk. Seda väljendav indeks, miks alanes detsembri 128,6 punktilt jaanuaris 114,4 punktile, on USA majanduses väga tähtis näitaja, sest eratarbimine moodustab kuni kaks kolmandikku riigi kogutoodangust.

Kõigi nende asjaolude tõttu oli vaja rakendada kiireid ja jõulisi rahapoliitikaabinõusid, ütleb keskpank oma intressialandamise teadaandes. Ühtlasi avaldab Alan Greenspani juhitav keskpank lootust, et intresside vähendamine koos uue tehnoloogia edusammude ja sellega kaasnenud suure tootlikkuse tõusuga aitavad toetada edasist majanduskasvu. Keskpank andis mõista, et lähtuvalt majanduse olukorrast on ta valmis intresside vähendamist jätkama.

Intresside alandamisele vaatamata ei ole USA majandus kriisi sattumise eest kaitstud, sest selle mõju avaldub üldjuhul poole aasta pärast, kuid kriisis loetakse majandus olevaks, kui SKT väheneb teist kvartalit järjest.

Üldiselt loodavad optimistid, et madalamate intresside mõjul suudab USA majandus teisel poolaastal jälle kasvama hakata. Lisaks on oodata, et president George W. Bush hakkab parlamendis läbi suruma pikema aja majanduskasvu soodustavaid finantspoliitilisi abinõusid, eelkõige oma maksude alandamise programmi.

Ameerika Ühendriikide arengu seisukohalt on nüüd väga tähtis, mida teevad inimesed, tarbijad. Nende puhul tulevad peale majanduslike tegurite mängu ka psühholoogilised. Kui inimesed on elanud priiskavalt ja säästnud ülivähe, nüüd aga ilmub järjest teateid massilistest koondamistest, energiahindade tõusust, aktsiahindade langusest jne, siis võivad nad muutuda ettevaatlikuks ja oma tarbimist tublisti piirata. See tähendaks majandusele ränki tagajärgi.

Paljud ökonomistid siiski usuvad, et USA suudab majanduskriisi vältida. Samuti on keskpank oma agressiivse rahapoliitikaga tõestanud, et vajaduse korral on ta valmis laenukulude alandamisel veelgi kaugemale minema.

Briti ärilehe Financial Timesi hinnangul püüab Ühendriikide keskpank rakendada rahapoliitikat, mis ei oleks liiga karm ega liiga lõtv majandusseisaku ärahoidmiseks ja mis ühtlasi ei käivitaks uut buumi. Praegune keskpanga samm oli selle poliitika elluviimisel parim, mis teha sai, arvavad britid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing