Piraatlus ei hääbu iseenesest

02. veebruar 2001, 00:00

29. jaanuari Äripäevas ilmunud intervjuust jäi piraatluse vastu võitlejate mõtteavaldustest kõlama kahjuks mulje, nagu oleks piraatlus Eestis peaaegu olematu fenomen, mille tembeldamine rahvusvaheliseks probleemiks on ?jama?. Nii see paraku siiski ei ole.

Piraatlusevastane võitlus vajab erilist tähelepanu, tunnustamist ja eri tasandite koostööd. See on valitsuse selge seisukoht, mida korduvalt on kinnitatud valitsuskabineti istungitel ja mitmetel kohtumistel.

Üllatav ja põhjendamatu on väide õiguste valdajate vähese aktiivsuse kohta. Nii autoriõiguse kui sellega kaasnevate õiguste valdajad on kõigile seadusi täitvatele institutsioonidele pakkunud abi ning koolitusvõimalusi. Näiteks mais 2000 korraldasid Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsioon (EAKO) ja Eesti Fonogrammitootjate Ühing (EFÜ) Pärnu, Võru ja Narva tolliinspektuure hõlmava nn tollituuri, kus käsitleti piraatkoopiate eristamist originaalist ja loa olemasolu kontrollimine piiril. Juunis korraldas Äritarkvara Liit politseile koolituse seoses arvutitarkvarapiraatlusega. Novembris viisid EFÜ ja EAKO koos Eesti Autorite Ühinguga läbi interaktiivse koolituse tolliametnikele. Veebruaris on sama kavas teha majanduspolitseinikele.

Piraatlusevastases võitluses saavutatud tulemusi pole võimalik panna vaid üksiku initsiatiivi ?kontole?. Mitte ainult politsei, mitte ainult toll, mitte ainult avatud majandus, mitte ainult ajakirjandus, mitte ainult seadusandlus, vaid kõik meetmed koos valitsusepoolse toetusega kokku on andnud lõpuks esimesi positiivseid vilju.

Kindlasti ei saa tõsiselt võtta intervjuus väljaöeldud seisukohta, et tegu on hääbuva probleemiga, mis läheb ühiskonna arenguga iseenesest üle. Piraatlust pole lõplikult likvideeritud ühelgi maal, ei arenenud Euroopa riikides ega USAs. Seetõttu saab vaid kiita Tallinna politseiprefektuuri, kes lülitas piraatlusevastase võitluse lõpuks oma prioriteetide hulka. Piraat- ja võltsitud toodetega kauplemine Eestis ei ole iseenesest hääbuv probleem, rahvusvaheliselt on Eestis toimuvad sellealased arengud luubi all ning seetõttu ei saa kuidagi aktsepteerida probleemi olemust naeruvääristavat suhtumist.

Tõsiselt häirib vestlusringist kõlama jäänud mõte, nagu oleks Eesti seaduste täitmise järelevalve eelkõige õiguste valdajate endi ülesanne, mitte aga riigi ega omavalitsuste üks esmaseis funktsioone.

Demagoogiliselt kõlas etteheide EAKO aadressil, et too pole nõus kulutama kogu oma eelarvet seaduste täitmise tagamiseks. Või õigustus, nagu oleks piraatlus vaesusega vältimatult kaasnev nähtus. Vargust ei tohi ja ei saa õigustada vaesusega. Piraatlus on on vargus ? autorilt, loojalt ja tootjalt, ka kõigilt meilt, sest piraatluse tõttu jääb riigil igal aastal saamata miljoneid kroone makse. Turule, kus illegaalne osa tuntavalt ületab legaalset, ei kipu investeerima suurfirmad, nii jäävad loomata sajad töökohad.

Kolmapäeval Äripäeva väikeettevõtete kongressil esinedes ütles peaminister Mart Laar: ?See, et koordineeritud aktsioonide tulemusel õnnestus piraatkaubandusel tugevalt tiibu kärpida, on kasulik nii riigile kui ettevõtjate ärile. Äripäev on kuulutanud piraatluse likvideerituks. Tänan selle meeldiva komplimendi eest, aga siiski arvan, et tööd on veel palju.? Kultuuriministeerium ühineb peaministri arvamusega ? tööd on veel palju teha.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing