Vahatamine hoiab auto puhtana

Tõnu Tramm 02. veebruar 2001, 00:00

Valdavalt peavad inimesed vahatamiseks sobilikuks ajaks kevadet, mil päike paistab ja auto seisab puhas. Vahakiht teeb pinna siledaks ja lapiga tolmu lükkamine on paljdele suisa meeldiv ajaviide.

Tegelikult peavad asjatundjad õigeks vahatamise ajaks just sügist, kuid hilja ei ole seda teha kunagi. Eriti on see teema aktuaalne praegu, mil teedel olev mustus ja naastrehvidest eralduvad metallitükid sööbivad värvi.

Kauplustes saada olevad vahad ei tekita piisavalt tugevat kaitsekihti ja neid on võrreldud kingaviksidega, mis on erinevat värvi ja mis tekitavad autole mõneks ajaks läikiva kihi. Pärast mõnda korda haripesulas käimist aga hakkavad oma mõju kaotama ning vahatamist tuleb pidevalt korrata. ?Tõeline vahatamine on tõsine töö. Esmalt tuleb koorida surnud värvikiht maha, seejärel vahatada, siis lisada vahakõvendajat, ning lõpuks poleerida. See töö on väga kallis, kuid efektiivne,? lausub autokeemiat Eestisse toova AS Autokem esindaja Hanno Moorkop.

Talvel on mistahes vahatamist autoomanikul endal raske ette võtta. See nõuab sooja garaa?i, mida vaid vähestel on võtta. Tänaval seda tööd ei tee. Samuti ei saa käia ühes firmas pesemas ja teises vahatamas, kuna auto muutub sinna sõites mustaks. Seetõttu on tarvis pöörduda vastavasse firmasse, kes lisaks pesemisele tegeleb ka vahatamisega.

Suuremaid ettevõtteid, kes kasutavad kvaliteetseid materjale, on näiteks Tallinnas asjatundjate hinnangul 15?20. Hinnaskaala on suhteliselt erinev. Odavamates firmades maksab ainult vahatamine alates 300 kroonist, poleerimine 300?1000 krooni, kallimates vastavalt kuni 500 krooni kallim.

Hanno Moorkopi sõnul ei tasu siiski alati ainult odavust taga ajada. Kui vaha ei kesta, pole temast ka kasu. ?Näiteks oli meil kunagi tegemist autoga, millele oli kantud tugevdajaga Austraali vaha ja seda ei saanudki maha. Värv oli vaja kogu täiega eemaldada ja auto uuesti üle värvida,? tõi Moorkop näite võimalikust kvaliteedist.

Tippkvaliteediga vahatamise hinnad (koos koorimise ja poleerimisega) on tema sõnul Tallinnas keskmiselt 1500?2000 krooni, kuid kes ka selle kvaliteediga rahule ei jää, siis on võimalik ka meil suisa maailma tasemele minna ? vastava mikroskoobi abil selgitatakse välja värvi struktuur ning vastavalt sellele viiakse läbi kogu edasine protseduur. Nii põhjaliku ettevõtmise puhul peab arvestama juba 2000?3000 vahele jääva väljaminekuga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing