Inno Tähismaa • 5. veebruar 2001 kell 13:32

Uus omavalitsuse seadus ühendab volikogu ja linna juhi ametikohad

Siseminister Tarmo Loodus vihjas möödunud nädalal kohtumisel Lääne-Viru omavalitsusjuhtidega uuele kohaliku omavalitsuse korralduse seadusele, mis võimaldab valda või linna juhtida ühel inimesel, kirjutab Virumaa Teataja.

?Valla või linna juhtimine jääb tulevikus ühe inimese tasemele,? kinnitas Loodus. Vallavanema või linnapea ja volikogu esimehe ameti ühitamine on uue seaduse radikaalseim muutus.

?Seeläbi väheneks nääklus volikogu ja valitsuse vahel, volikogul enam eraldi juhti ei ole,? lisas Loodus.

Omavalitsuse administratsiooni hakkab uue seaduse järgi juhtima tegevjuht, kelle ametinimetust pole veel välja mõeldud. Tema ametiaeg on 4-8 aastat ja tema määramine ei sõltu valimistest ega volikogude koosseisust. Tema töö on vaid volikogu otsuste täitmine, pakkus Loodus.

Teine oluline muudatus on kohalike valimiste muutmine erakondlikuks. Sellega kaovad praegused lille- ja loomanimedega valimisnimekirjad, mis ajavad valijaid segadusse.

Minister tõi muudatuse põhjuseks fakti, et Eestis on korruptsioonisüüdistuse saanud 46 omavalitsusjuhti. Neid ametisse määranud või neil tegutseda lasknud volikogud on aga umbisikulised, neil pole toimunuga pealtnäha mingit seost.

Hetkel kuum