Jaanuar tegi jaanuarirekordi

Tõnu Tramm 09. veebruar 2001, 00:00

Jaanuar on olnud läbi aastate kuu, mis automüüjatelt ehk kõige enam pingutamist nõuab. Uued mudelid hakkavad pärale jõudma alles kuu lõpus, sest detsembris peavad autotehased jõulupuhkust, rahval raha kingitusteks ära raisatud jne jne. Reeglina on jaanuari müük ligi kaks korda väiksem kui aasta keskmine.

Kui näiteks möödunud aasta müügikõverat vaadata, peaks tänavu jaanuaris müüdud 779 uue sõiduauto taustal kujunema aasta keskmiseks müügiks ligi 1400 sõiduautot kuus. See on aga ilmselgelt üle pingutatud ennustus, mistõttu võib öelda, et tänavune jaanuar tegi seniste jaanuaride seas tõelise rekordi. Senine parim tulemus oli 1998. aasta jaanuaris, kui müüdi 695 sõiduautot. Arvestades aga, et toona sisaldas see number ka eksporti, on tegelik vahe veelgi suurem.

Võrreldes möödunud aasta sama perioodiga suurendasid läbimüüki pea kõik autofirmad. Protsentuaalselt suuremate langejate esireas on vaid firmad, mis mullu müüsid aasta alguses mõne auto, tänavu see lihtsalt ei õnnestunud. Ehk teisisõnu ? langus on vaid statistiline, mitte sisuline. Suurematest tegijatest on läbimüük kahanenud vaid Kial, Suzukil ning veel mõnel, kuid valdavalt pole langus siiski väga suur ning nendegi müük on üsna stabiilne.

Tõusjate esireas seisab aga konkurentsitult Renault, mille läbimüük on aastaga kasvanud ligi kümnekordseks ning mis esimest korda ka kogumüügi esikümnesse mahtus. Kindlasti on siin oma roll möödunud aastal tekkinud konkurentsil, mis nii mõnegi autoostja just Renault kasuks paneb otsustama. Kahe Pärnu maantee autosalongi vahet käies võib soovitud auto hind kukkuda võrdeliselt läbitud kilomeetritega ning lõpuks lüüaksegi ühe või teise diileri juures käed. Tõeliselt tarbijasõbralik turuilming, mille vastu ostjal pole küll vähimatki. Lisaks esitletakse täna uut Renault Thaliat, mis on oma olemuselt sarnane populaarsete VW Polo Classicu ja Seat Cordobaga, hinnavahe ulatub aga kümnete tuhandeteni. Thalia ja mõne kuu pärast lisanduv uus Laguna peaksid Renault? müüki meil veelgi kergitama ning loogiline on ? nii Soomes kui ka mujal Euroopas on Renault üks müüdumaid automarke.

Mis puudutab aga konkreetselt tänavust jaanuari, siis erilisi üllatusi müügitabelis polnud. Peugeot müüb endiselt täie hooga ning mullune liider Volkswagen asub kuuendal positsioonil. Müüduim auto oli Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liidu andmetel Mazda 323, mida müüdi 41, maasturite seas tegi ilma Nissan, mahtuniversaalide seas Citro?n. Viimane oli jaanuaris ka müüduim tarbesõiduk.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing