Telekomi tulemused olid oodatust kehvemad

Kaja Koovit 09. veebruar 2001, 00:00

Eesti Telekom teenis esialgsetel andmetel eelmisel aastal 1,176 miljardit krooni puhaskasumit, mis on enam, kui analüütikud keskmiselt ootasid. Jättes aga arvestamata aasta viimases kvartalis teenitud 85,2 miljonit krooni erakorralist tulu, kujunes kontserni neljanda kvartali puhaskasumiks 220 miljonit krooni, mis jääb neljandiku võrra alla analüütikute poolt keskmiselt oodatud 274 miljonile kroonile.

Eesti Telekomi aktsia hind tõusis pärast tulemuste avaldamist kahe krooni võrra 89 kroonini, kuid pärast seda, kui investorid tulemustesse süvenesid, polnud hinnatõusuks enam põhjust ning päeva lõpetas aktsia 86,25 krooni tasemel ehk kolmapäevasest sulgemishinnast madalamal.

?Telekomi majandustulemused olid oodatust nõrgemad,? ütles Ühispanga turuanalüüsi divisjoni direktor Sven Kunsing.

Kui Telekomi eelmise aasta majandustulemusi lähemalt analüüsida, paistab Kunsingu sõnul silma, et ettevõtte kasv on jätkuvalt aeglustunud.

Kunsing märkis, et fikseeritud sides oli Telekomi äritulude kasv neljandas kvartalis praktiliselt null. Tegevusmarginaal langes eelmise aasta varasemate perioodide 20 protsendi tasemelt neljandas kvartalis alla 10% taseme. Selle tulemusena jäi ka viimase kvartali äritulem neljandiku võrra väiksemaks kui 1999. aasta samal ajal.

Kasv on vähenenud ka mobiilside alal, kuid vaatamata neljandas kvartalis toimunud marginaali vähenemisele, jäi see siiski kõrgemaks kui 1999. aasta neljandas kvartalis, mistõttu mobiilside tegevuskasum kasvas neljandas kvartalis 11 protsenti, märkis Kunsing.

Järsult, 7 protsendipunkti võrra 47% tasemele alanes neljandas kvartalis Telekomi EBITDA (kulumiga korrigeeritud tegevuskasum) marginaal. Aasta kokkuvõttes jäi marginaal 52% tasemele, kuid Eesti Telekomi juhatuse esimees Jaan Männik möönis, et sellel aastal võib marginaal langeda alla 50% ning puhaskasum väheneb, sest ettevõtte tulud jäävad samaks, kuid kulud suurenevad.

Investeerimispanga Trigon Capital peaanalüütik Toomas Reisenbuk sõnas, et tänavune marginaal saab tõenäoliselt olema 48?49%.

Tulenevalt marginaalide vähenemisest alandab Trigon Telekomi tänavusi prognoose ja seni analüütikutest kõige kõrgemal, 140 krooni tasemel, olnud aktsia aasta lõpu hinnasihti. ?Ma arvan, et aktsia hinnasiht ei alane rohkem kui 5?10 protsenti,? lausus Reisenbuk.

Vastupidiselt paljudele ei usu Reisenbuk, et Eesti Telekom oleks stagneeruv ettevõte. Positiivset usku lisab tema sõnul ettevõtte juhtide eilsel virtuaalsel pressikonverentsil avaldatud nägemus, et Telekomi müügi langust sel aastal ei oodata. Kui asjad liiguvad praegustele ootustele vastavalt, peaks tänavu toimuma väike, aga siiski edasiminek. ?Põhiline, et ettevõte kasvaks, mitte ei hakkaks vaikselt kokku kuivama,? märkis Reisenbuk.

Eesti Telekomil ei ole teistele sama sektori ettevõtetele omaseid võlaprobleeme ning ettevõtte kapitalistruktuur annab kõik võimalused kasvuväljavaadete leidmiseks ja nende kasutamiseks. Reisenbuk märkis, et Telekomi konservatiivsus kapitalistruktuuri muutmisel on tagantjärele hinnates kasuks tulnud, kuid on võimatu öelda, kas tegemist on olnud teadliku tegevuse või lihtsalt juhusega.

Analüütikute hinnangul võiks Telekomi aktsia hind fundamentaalselt olla märkimisväärselt kõrgemal tasemel. Aktsia odavus tuleneb teiste telekommunikatsiooniettevõtete nõrkusest välismaal. Selleks, et Eesti Telekomi aktsia suudaks liikuda vastupidises suunas, peaks olema mingi suur põhjus.

?Sektori nõrkus on kestnud pikka aega ja veel ei ole ühtegi märki selle trendi pöördumisest,? ütles Reisenbuk.

Aktsionäre peaks lohutama lootus, et Telekom maksab tänavu aktsialt mullusest 4 kroonist suuremat dividendi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing