Pooled kooliõpilased on haiged

09. veebruar 2001, 10:38

Kooliõpilaste tervislik seisund on veidi paranenud. Kui 1999/2000 õppeaastal tunnistati terveks keskmiselt 51,4% õpilastest, siis 1997/1998 õppeaastal oli terveid õpilasi vähem - so 46,5% õpilastest, teatab Raepress.

Tallinna- ja Harjumaa Tervisekaitsetalituse tehtud kokkuvõte kooliõpilaste tervisliku seisundi kohta õppeaastal 1999/2000 näitas, et õpilaste osad tervisliku seisundi näitajad on halvenenud, teatas Raepress.

Õpilastel sagenesid võrreldes paari aasta taguste näitudega ainevahetuse häired, sealhulgas ülekaalulisus ja rasvumus, samuti alatoitumus, hüpertooniatõbi, kõrgenenud vererõhk ja astma.

Tallinna ja Harjumaa Tervisekaitsetalituse juhataja Rein Rannamäe hinnangul on kooliõpilaste ülekaalulisuse põhjuseks vähene kehaline aktiivsus. Seda omakorda põhjustab see, et paljudes koolides puuduvad võimalused kehalise kasvatuse tundide läbiviimiseks.

Kehalise kasvatuse tundide korraldamiseks vajalikud tingimused; võimla,
staadion ja ujula, on olemas ainult vähestes koolides. Ka ei vasta
olemasolevad ruumid sageli tervisekaitsenõuetele, eelmisel õppeaastal oli taolisi ruume 42%.

Astmat võivad Rannamäe sõnul tekitada lisaained toiduainetes, pikad
koolipäevad, stress ja puudulik toitumine.

Alatoitumust põhjustab aga teatud elanikkonna üha vaesemaks jäämine. 'Tallinna koolides on kahjuks juba väga palju õpilasi, kes elavad vaid koolilõunast,' tõdes Rannamäe.

Tallinna koolidele pakutavad toitlustusettevõtted pakuvad õpilastele ka
liiga lahjat toitu. Tervisekaitsetalitus uuris 164 koolieine kalorsust,
millest 21,3% osutusid ettenähtud toiteväärtusele mittevastavaks.

Halvenenud on ka Tallinna kooliõpilaste silmanägemine ja rüht. Kuue aasta jooksul on õpilaste lühinägevus suurenenud 1,8 korda ja rühihäired 1,6 korda. Lühinägevuse põhjusteks on kestev töö ebasoodsates tingimustes ning kehv loomulik ja kunstlik valgustus.

Rühihäirete teket põhjustavad aga kestev töö ebasoodsates, kasvule
mittevastavates tingimustes, vähene kehaline tegevus ja liikuvus ning
lihaskonna lõtvus.

Kesklinna ja Lasnamäe õpilaste tervisele mõjub halvasti ka see, et osa koole on ülekoormatud ning klassides on liiga palju õpilasi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing