Pealinn mõjub tolmuimejana

Ain Alvela 12. veebruar 2001, 00:00

Uus Maa hindajad tõdevad, et lähiaastatel saab ettevõtliku rahva tulv pealinna tolmuimejaefekti mõjul vaid tuult tiibadesse, mistõttu äärealade uusehitus jääb vähemalt viieks aastaks varjusurma.

Uus Maa on seisukohal, et pereasumeid võiks rajada suurlinnadele lähemale, kus nõudlus suurem. ?Äärealadele on võimalik uut elujõudu sisse puhuda töökohti luues, mitte inimestele peale makstes neid sinna elama meelitada,? rääkis Uus Maa hindamis- ja analüüsigrupi juht Eero Olander. ?Aga analüüsiga ei tahtnud me kellelegi ettekirjutusi teha, et kuhu, kuidas ja mida ehitada. Andsime vaid ülevaate turu olukorrast.? Maal omavad reaalset turuväärtust vaid veekogude läheduses kaunis looduskoosluses asuvad majad või maatükid. Kolmest väljapakutud asukohast peab Olander noortele sobilikumaks Vaivara. ?Seal saab lausa mere äärde maju ehitada ja see piirkond ehitatakse nii või teisiti millalgi täis,? märkis Olander. ?Minu arvates on Luunjas sellel projektil kõige vähem mõtet.?

Sihtasutus KredEx (endine Sihtasutus Eesti Eluase) tellis OÜlt Uus Maa Kinnisvarakonsultandid eksperthinnangu ettekujutuse saamiseks Luunja, Vaivara ja Ämari potentsiaali ja ostujõulise nõudluse kohta. KredExi juhataja Maive Rute sõnul taotleb sihtasutus hindajate analüüsile tuginedes Vaivara, Luunja ja Ämari vallavalitsustelt kirjalikku kinnitust noorpere asumite detailplaneeringute koostamise, kruntide mõõtmise ja infrastruktuuri rajamise kulude kandmise kohta ning kirjalikke eelleppeid asumitesse elama asuda soovijatega.

Läinud nädalal otsustas KredExi nõukogu anda Noore Pere laenu taotlemise õiguse kõigile neile peredele või üksikvanemaile, kes kasvatavad alla 16aastast last ja on Eesti Vabariigi kodanikud või omavad siin alalist elamisluba. Lisaks noortele peredele soovib sihtasutus sarnast garantiitoodet pakkuda ka kõrgkooli või keskeri õppeasutuse lõpetanud noortele projekti Noore Oma Kodu raames.

Eesti Asumi projekti elavdamiseks otsustas KredEx võimaldada laenugarantiid kuni 40 % ulatuses elamu ehitusmaksumusest (va väliskommunikatsioonid ja maa). Tingimuseks seab sihtasutus 15 miljoni lisakrooni eraldamist Eesti Asumite garantiireservi loomiseks. ?Eesti Asumit oma territooriumile rajada sooviv valla- või linnavalitsus esitab meile kirjalikud tõendid asumi rajamise ja infrastruktuuri finantseerimise kavade kohta,? selgitas Rute.

Eelmisel aastal väljastasid Hansapank, Eesti Ühispank ja Optiva pank garantiide abil kokku 771 noore pere laenu, keskmine laenusumma ületas 200 000 krooni.

Tallinna odavate majade ehitamise käivitumine oleneb praegu ajast, mis kulub projekteerimiseks, detailide täpsustamiseks ja muudeks ettevalmistamisteks.

Aga projekt käivitub niikuinii ja meie oleme valmis alustama. Vaivara, Luunja ja Ämari projektidest olen ainult kuulnud, üksikasjadega ei ole kursis. Kui on olemas nõudlus ja kui keegi meie käest töö tellib, siis tahaks Merko igal juhul ka nendesse piirkondadesse ehitada. Küsimus on ainult selles, kas see nõudlus on piisaval määral olemas.

Ma siiski usun, et igal pool on sellist rahvast, kes sooviks paneelmaja korteri uue maja vastu vahetada või lihtsalt sellepärast korteri maja vastu vahetada, et pere rahaline seis on paranenud. Eestis ehitatakse uusi maju peamiselt vaid Tallinnas, inimesi aga sünnib ja noori kasvab ka mujal. Ma arvan, et nendesse majadesse kolivad ennekõike inimesed, kes praegu elavad paneelmaja korterites, töötavad näiteks keskastme juhina ja soovivad oma korterist minema pääseda. Nad ei jaksa ehitada kahe miljoni kroonist suurt mitmekordset maja, küll aga on rahul ka saja ruutmeetri suuruse elamuga.

Odavad majad Tallinna lähistele tulevad kindlasti, aga millal täpselt, ei oska veel enne märtsikuud öelda. Kui aga võrrelda omavahel Luunja, Vaivara ja Ämari potentsiaali võimaliku peremajade asukohana, siis tundub et Tartu külje all asuv Luunja on vähemalt panga seisukohalt kõige atraktiivsem. Seal leiame ilmselt maksejõulist laenuvõtjat klienti suurema tõenäosusega kui näiteks Vaivaras. Just Vaivaraga arvan, et tekib probleeme. Projekti tuleb vaadelda ka sellest küljest, et noore pere asumisse püstitatavate elamute arv peaks olema vähemalt üle kahekümne ning kas antud piirkonnas on ikka ka niipalju asjast huvitatud maksejõulisi elanikke.

Hansapank ei tahasuurendada metropoli osatähtsust, vaid soovime anda kliendile ja omavalitsustele esimese näidise konkreetse küla näol. See on positiivne eeskuju, sest edaspidi muutub lihtsamaks ka väljaspool Tallinna omavalitsusi sellise projektiga kaasata. Ilmselt on selliste majade tüüpilised ostjad keskklassi eesti perekonnad Kindlasti suureneb tänu KredExi laiendatud garantiile nende inimeste arv, kes saavad endale uue kodu osta. Samuti suureneb meie väljamüüdava laenu hulk.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing