Tulistamislugu saab selgituse

Kristi Malmberg 12. veebruar 2001, 00:00

Isamaaliidu peasekretär Andres Ammas ütles eile, et vesteldes nädalavahetusel erakonnakaaslaste ja teiste poliitikutega, pole otsest survet peaministri tagasiastumiseks tunda olnud. ?Pigem on seda nimetatud mõnevõrra ebaeetiliseks poisikesetembuks,? märkis Ammas.

Täna kell 9.30 annab Laar selgitusi Isamaaliidu fraktsioonis, kell 13 algab koalitsiooninõukogu, kus samuti sama teemat käsitletakse, ning kell 17 kogunevad Isamaaliidu ministrid. ?Oma erakonnakaaslaste ees on kindlasti kõige raskem seista ja nende kriitika on kindlasti kõige valusam,? nentis Isamaaliidu peasekretär.

Ammas ei pidanud võimatuks, et peaminister esineb lähiajal paremini formuleeritud ja täpsemini adresseeritud vabandusega. ?Küllap peaminister tunneb selle õige sõnastuse ise ära,? lausus Ammas.

Laar esines reedel avaldusega, milles väitis, et Võrumaal 1999. aasta mais toimunud Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare pildi tulistamise algatas tollane Võru maavanem Robert Lepikson. ?Ma tunnen sügavat piinlikkust, et ei suutnud Lepiksoni korrale kutsuda, tema tegu ära hoida ega takistada ega anda sellele kiirelt eetilist hinnangut,? märkis Laar. ?Ma palun vabandust kõigi ees, keda see juhtum ja selle käsitlemine on isiklikult puudutanud.?

Savisaar ütles reedel avaldust kommenteerides, et see sisaldas küll sõna ?vabandan?, kuid tegelikult polnud mingi vabandus. ?Peaminister valetab ja vassib endistviisi ning ei taha midagi omaks võtta,? nentis Keskerakonna esimees.

Politoloog Rein Toomla hinnangul peaks Laar juhul, kui ta oli teadlik tulistamisest Savisaare pildi pihta, tagasi astuma. ?See ei pruugi muidugi üldse tähendada opositsiooni võimuletulekut,? väitis Toomla. ?See on lihtsalt peaministri väljavahetamine. Iseasi, kas uus peaminister saaks tulla Isamaaliidust. Siis ükskord vist ometi realiseeruvad Siim Kallase unistused.?

Esialgu loodab valitsusliit, et asi ei lähe kaugemale avalikust vabandusest ega koosta veel uut valitsust, kuigi Laari võib lisaks Savisaare pildi tulistamisele süüdistada ka avalikus valetamises. Kolmapäeva õhtul TV3 uudistesaates nimetas peaminister avalikult kaamerate ees täielikuks jamaks Kesknädala lugu Savisaare pildi pihta tulistamisest. Samuti väitis Laariga kaasas olnud isamaaliitlane Jüri Kaver seni, et midagi sellist pole toimunud.

Kesknädala loo autor, ajalehe asetoimetaja Allan Alaküla nimetas peaministri eitust kaamerate ees tema kõige suuremaks probleemiks. ?Selle põhjendamine saab talle raske olema,? nentis Alaküla.

Nädalavahetuse ajakirjanduses väitis peaminister kangekaelselt, et ta ei ole valetanud, kuna enda sõnul nimetas ta jamaks Kesknädala väidet, et Kaitseväe laskeharjutustel tarvitatakse alkoholi.

Kui Laar tagasi astuks ja Isamaaliidust sobivat kandidaati ei leitaks, oleks järgmine potentsiaalne peaminister Reformierakonna esimees Siim Kallas. Samas väitis Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi, et toimunu ei näita Laari kõlbmatust peaministriks ja Reformierakond ei himusta peaministri kohta.

?Minu isiklik arvamus on, et vaevalt see koalitsioonisisestes suhetes midagi muudab,? lausus Ligi. ?Aga kindlasti fraktsioonid arutavad seda küsimust esmaspäeval.?

Ammas tunnistas, et eks Kesknädalas kirjutatu Laarile kindlasti probleeme toob. Samas ei uskunud Ammas, et asi võiks peaministri jaoks väga tõsiseks muutuda.

Koalitsiooninõukogu ja Mõõdukate esimees Andres Tarand ütles, et kui sa oled ühiskonnas tuntud tegelane, siis tira?eeritakse sinu pilti tuhandetes eksemplarides. ?Kui minu pilt on prügikastidel, siis ma ei saa ju süüdistada koera, kes seal juures jalga tõstab,? lausus Tarand.

Opositsioon eesotsas Keskerakonnaga võib juba täna esitada peaministri suhtes umbusaldusavalduse. Keskerakonna aseesimees Peeter Kreitzberg ütles eile, et ajakirjanduses on umbusalduskavatsuste juures liialt rõhutatud Savisaare pildi tulistamist. ?Pigem on põhjuseks ikka valitsuse poliitika üleüldse,? märkis Kreitzberg.

Savisaare väitel Laar toimunust peaministrina ei välju.

Tarandi hinnangul pole umbusaldusavalduse esitamise põhjuseks üldse too tulistamine Võrumaal, sest ?kui mingid suured tunded haaravad inimest, siis ta ei oota nende avalikustamisega kaks aastat?.

Laar sellest peaministrina ei välju

Mõis: Lepikson pakkus tulistamislugu müüa

Isamaaliit: eksitavat infot andsid Kaver ja Tarand

Mart Laar reameheks ja peaministri amet maha!

Kas Mart Laar peab peaministri kohalt tagasi astuma?

Kas Lepikson on kurjategija?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing