Kohalike kõnede hinnad võistlustulle

Viktoria Korpan 13. veebruar 2001, 00:00

?Sideametile on laekunud mitmeid kaebusi, et Eesti Telefoni (ET) sidumishinnad on liiga kõrged ja see ei võimalda teistel kohalikku sidet pakkuda,? ütles teede- ja sideministeeriumi sideosakonna juhataja Edvard Saarma. ?Aasta algusest alates on telefoniteenuste turg avatud, kuid konkurents ja kõnehinna langus on toimunud vaid rahvusvaheliste kõnede osas.?

?Seaduse muudatuse seaduse eelnõu näeb ette, et kohaliku taseme sidumishind peaks olema 15 protsenti riigisisese kõne tasumäärast, mis on umbes 12 senti minuti eest. See on üks sent kõrgem hind kui Euroopa keskmine,? ütles Saarma.

?ET ei tohiks sidumishinna sisse arvestada neid kulusid, mis olid tehtud aastate eest näiteks kaablite paigaldamiseks ? teised ei pea kinni maksma ET ebaefektiivset majandamist,? märkis Saarma.

ASi Eesti Telefon juhatuse esimees Valdo Kalm ütles, et ettevõtte hinnangul on selline telekommunikatsiooniseaduse muudatusettepanek taunitav.

?Me ei ole seda seni näinud, küsisime seda ministeeriumist, aga ei ole saanud. See on väga taunitav lugu ja puudutab meid otseselt,? rääkis Kalm. ?Siin lõhnab kaabelleviseaduse järele ? see on Tele2st lähtunud ettepanek ja nendepoolne lobby,? leidis Kalm.

?Ainuke viis, kuidas võib konkurentsi tekitada, on seaduste teel nagu kõigis teistes riikides,? lausus Tele2 juhatuse esimees Ivar Lukk. ?Praegu piirab ET konkurentsi jõhkralt.?

?Efektiivse operaatori jaoks oleks põhjendatud sidumishind 5 senti minut. Täna on ET hind 18 senti minut, mis on ligi neli korda kõrgem. Kui riigikogu kinnitab seadusemuudatused, siis sellise tariifiga on võimalik kohalikke kõnesid pakkuda, kuid marginaal on minimaalne,? nentis Lukk.

Telefoniteenuseid pakkuva ASi Uninet juhatuse esimees Markus Nisula ütles, et isegi 12 senti minuti eest oleks kallis. ?Kohalike kõnede pakkumiseks oleks see hind esialgu piisav, kuid sidumishind peaks olema 10?11 senti minuti eest,? sõnas Nisula.

Uninet pakub äriklientidele kohalikke kõnesid, kuid selleks peab tellima vahendusjaama liitumishinnaga 8000 krooni ja kuutasuga 4000 krooni. Uninet pakub kohalikku sidet hinnaga 23 senti tippajal ja 17 senti kell 19?07. Nisula sõnul on mõningaid Unineti kohalikku sidet kasutavaid kliente. ?Need on üksikud kliendid, aga kuna tegemist on keskmiste ja suurte firmadega, siis neid ei saagi kümnetes olla,? ütles ta.

Telekommunikatsiooniseaduse muutmise seaduse eelnõu ettekandja, majanduskomisjoni liige Kalev Kukk ütles, et seadusandja peab rakendama jõuvõtteid, et panna ET ja uued tulijad võrdesesse seisu. ?Konkurentsi ei ole, sest sisuliselt toimib veel ristsubsideerimine ja kohalikku kõnet müüakse alla omahinda. Tallinna inimesed saavad oma asju ajada kohaliku kõne abil, miks maal elavad inimesed peaksid kõrgema riigisisese tariifiga rääkima,? rääkis Kukk. ?Kohaliku kõne hind tõuseb, see oli algusest peale kõigile teada.?

?On teoreetiline võimalus, et kohaliku kõne hind tõuseb, aga selleks peaks ET kaotama riigisisese kaugekõne, vaevalt et see juhtub praktiliselt,? ütles Edvard Saarma. ?Eesti Telefoni väitel on praegune kohaliku kõne hind ? 24 senti minut ? kulupõhine. Ta ei saa ju järsult hinda tõsta, kui hind on kulupõhine.?

Valdo Kalmu sõnul ei lähe kohaliku side hind allapoole. ?Juba praegu on see omahinna piirimail,? sõnas ta.

Markus Nisula hinnangul võib aasta lõpus kohalik kõne olla praegusest 15?20 protsenti kallim.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing