Tallinnas tasulise arstiabi segadus

Merike Ojasson 13. veebruar 2001, 00:00

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti tervishoiuosakonna peaspetsialisti Ene Tombergi kinnitusel on moodustatud komisjon, mis määrab lähiajal põhiideed, kas ja kuidas saab meditsiiniasutus osutada tasulisi teenuseid.

?Seni on haiglad ja polikliinikud osaliselt ise otsustanud, missuguseid teenused on tasulised. Vajadus selle reguleerimise järele on tekkinud eelkõige pikkade järjekordade tõttu, samas peame vaatama üle haigekassaga sõlmitud lepingute mahud ning arvestama inimeste endi tahet. Kui inimene tahab ise tippspetsialisti juurde minna, aga üldarst ei pea seda hädavajalikuks, siis selline teenus on loomulikult tasuline,? kommenteeris Tomberg.

ASi Lasnamäe Tervisekeskus juhatuse esimehe Anders Tsahkna sõnul moodustab tasuliste teenuste eest saadav raha 13% kogu tervisekeskuse käibest. ?Inimestel on võimalus minna tasulisele vastuvõtule, mille eest makstakse samasugune summa, mis on ette nähtud haigekassa hinnakirjas,? ütles Tsahkna.

Tema sõnul on ainus lõpuni tasuline teenus luu tiheduse määramine läbi kontsluu, millele tervisekeskus on kehtestanud oma hinna ja mille eest makstes peab inimene arvestama ka käibemaksu tasumisega.

Tsahkna kinnitas, et tervisekeskuses on igal hommikul ainult selleks päevaks ettenähtud tasuta numbrid. Tasulisele vastuvõtule on võimalus minna inimesel, kes ei taha nädal või kaks järjekorras oodata.

Magdaleena haigla peaarsti asetäitja Roomelt Malviste kinnitas, et haiglas olid möödunud aastal tasulised vaid üksikud teenused. Inimene pidi maksma lisaraha, kui tahtis koos üle 3aastase lapsega haiglas olla või soovis endale üksikpalatit.

?Sel aastal on just polikliiniku poolel aga järjekorrad üsna soliidseks muutunud. Suund on küll sellele, et perearstid annaksid rohkem abi, aga inimesed on harjunud käima eriarstide juures. Kes ei soovi oodata, võib minna tasulisse vastuvõttu, mis maksab 80 krooni,? selgitas Malviste. Eriti nõutav on polikliiniku ainuke nahaarst, kelle juurde isegi tasulise vastuvõtuga pääseb paari päeva pärast. Tasuta pääseb tema juurde alles märtsis. Magdaleena haigla polikliiniku registratuuri seinal ripub nimekiri operatsioonidest, mida inimesed, kes ei soovi jääda pikaajalisse järjekorda, oma raha eest teha võivad teha lasta. Näiteks adenoidide opereerimine maksab 1800 kr, veenilaienditest pääsemine 2400 kr.

Pelgulinna haigla peaarsti Vello Ilmoja arvates on tasuliste teenuste kehtestamine ennatlik, kui puudub ühtne süsteem, mis juhul võib haigla või polikliinik ravikindlustusega inimeselt küsida lisaraha. ?Kõige olulisem on minu arvates see, et peame andma õigeaegselt kvaliteetset abi,? arvas Ilmoja. Peaarsti hinnangul annavad tasulised teenused vaid 1?2 protsenti haigla ja polikliiniku kogutuludest, nimekirjas on gripivastane vaktsineerimine, perepalati kasutamine, mõned füsioteraapilised protseduurid ja tervislikud läbivaatused.

Tõnismäe polikliiniku peaarsti asetäitja Astra Odar kinnitas, et neil on samuti tasulised ainult autojuhiloa- ja relvaloa taotlemiseks vajaminevad läbivaatused, füsioteraapia protseduurid ning massaa?.

?Sel aastal on perearstisüsteemi arvestades suurenenud üldarstide vastuvõtt, muidu on vastuvõttudele paaripäevased järjekorrad. Tasulist vastuvõttu me kehtestanud ei ole,? ütles Odar.

Keskhaigla peaarsti kohusetäitja Ülle Aameri sõnul on neil paar teenust, mis on inimese jaoks vabalt valitavad ja seetõttu tasulised. ?Need on patsientide poolt soovitud lisamugavused, mille eest nad on nõus ise maksma,? sõnas Aamer. Nii on 1500?2500 krooni eest võimalus kasutada sünnituse juures individuaalset spetsialisti või maksta perepalati eest 250 krooni päevas.

12.02.2001 Haiglad küsivad raviks lisaraha patsiendi käest

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing