Äripäev Online'i Foorum: Kas Euroopa Liit pidurdab Iirimaa arengut?

14. veebruar 2001, 00:00

Euroopa Liidu otsus piirata Iirimaa majanduskasvu (keelata maksukärped) on pretsedenditu. EL, mis oma kõrgete maksude tõttu on majandust hävitav kooslus, üritab oma haigust teistele külge pookida. Sõda Iiri inflatsiooni vastu on hoiatus Eestile, mille poliitikud loodavad ELi abil kiiresti Lääne-Euroopa tasemele jõuda. Kui EL ei luba hindu tõsta, siis jäävad Eesti ja kogu Ida-Euroopa veel pikkadeks aastateks ELi idapoolseks kolooniaks.
Inno Tähismaa


Iirimaal on tõepoolest väga kõrge inflatsioon, üle 5%, mis on Euroopa Liidus täiesti pretsedenditu. Seetõttu tundub maksude alandamine küllaltki läbimõtlematu samm. Iirimaal kui eurotsooni liikmel monetaarpoliitikat sisuliselt ei ole, ja majandust peab reguleerima fiskaalpoliitikaga.

Alternatiivina peaks Euroopa Keskpank tõstma Iirimaa tõttu intresse, aga see ei oleks parem lahendus. Inflatsiooniohtu alahindavad täna nii ameeriklased kui Äripäev.
Leo


Iirimaa on Euroopa majandus ja rahaliidu (EMU) liige, mis asetab Iirimaale ka teatavad kohustused, seda eelkõige monetaarpoliitika vallas. Viimasega seoses peab Iirimaa ajama konservatiivset fiskaalpoliitikat, mis ei tohi olla vastuolus Euroopa keskpanga poolt kujundatava monetaarpoliitikaga.

Iirimaa valis vabatahtlikult EMU liikmelisuse, mistõttu mängureeglid olid teada juba varasemalt. Iiri valitsuse maksukärbete kava on puht majanduslikus mõttes absoluutselt vastutustundetu, niigi kõrge inflatsiooni tingimustes soovitakse veel makse alandada.

Kuigi pole usutav et Iiri vastutustundetu käitumine heidab varju eurole tervikuna ei saa seda ka välistada. Euroopa Liidu reageeringut tuleb võtta kui EMU liikmete taotlust säilitada usaldusväärsust, mille jätkusuutlikkusele Iirimaa oma kavadega otsest ohtu kujutab.

Eelmisel aastal leppisid ELi rahandusministrid kokku ühes raamistikus, mis kehtestas reeglid, millal teatavaid fiskaalpoliitilisi meetmeid kasutada ja millal mitte. Üks neist oli, et majandusliku kasvu kõrgperioodil ei tohi alandada maksukoormust kuna see tekitab soovimatut tasakaalutust. See raamistik võeti ühehäälselt vastu.
Andres


Olen europooldajate sõnavõtte kuulates mõelnud sellele, et kas ainult liitudes saavutame ?turvalisuse?, ?kaubavahetuse?, ?tugeva valuuta? jne. Arvan, et ka ilma liitumata on võimalik täita sellest eesmärgist 90% ning kas selle viimase 10% pärast on vaja maksta nii kallist hinda.
Ats

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing