Firma asutamine Eestis kulukas

Andres Kärssin 14. veebruar 2001, 00:00

Mida vähem takistab riik uute ettevõtete asutamist, seda rohkem on riigis kasvuettevõtteid ja seda suurem on majanduskasv ja tööhõive, kinnitab Massachusettsi ülikooli majandusprofessor Rudiger Dornbusch.

Kui on tuline kiire taga, siis saab Eestis muidugi valmis firma koos vajaliku atribuutikaga kohe osta mõne konsultatsioonifirma ?riiulilt?. Sellest võimalusest poole odavam on asuda ise asja kallale, pöörduda notari poole ning arvestada ligi kuuajalise protsessiga, mis kulub paberite vormistamiseks äriregistris.

Samas on oluline teada, et äriregistrile tehtud kandeavalduse, ettevõtte asutamislepingu ning põhikirja tõestamine notari poolt sisaldab ka õiguslikku konsultatsiooni, projekti koostamist ja infot selle kohta, kui palju tuleb tasuda riigilõivu.

Eesti positsioon firmade asutamise maksumuse hinnaskaalal on Euroopa riikidega võrreldes keskmine, eriti kui arvestada äärmuslikku Austria näidet, kus Euroopa Komisjoni mulluse raporti andmeil maksab ettevõtte asutamine ligikaudu 200 000 Eesti krooni. Samas jääme 30päevase ooteaja näitajaga alla näiteks Rootsile ja Taanile, kuid edestame märgatavalt Lõuna-Euroopa maid.

Seevastu paistavad firmade asutamisega seotud mõõdetavaid kriteeriumeid arvestades äärmiselt positiivselt silma väljaspool Euroopat asuvad anglosaksi maad, näiteks Kanadas kulub ettevõtte asutamiseks keskmiselt vaid kaks tööpäeva ning 281 dollarit.

Konsultatsioonifirma Larssen andmeil maksab lõunanaabrite juures 200latise kapitaliga SIA, mis on võrreldav meie 40 000kroonise osakapitaliga osaühinguga, asutamine ühe päevaga kokku umbes 11 000 krooni, millest notaritasu on 1500 krooni. 10päevase ooteaja korral maksab ettevõtte asutamine Lätis 4100 krooni.

Arvestades sisemajanduse kogutoodangut ühe elaniku kohta 1999. aastal, saaks Eestis selle eest asutada 24 firmat, mis jääb kolm korda alla Soomele ja viis korda alla USA-le, kuid näiteks Austrias ja Saksamaal saaks asutada vaid vastavalt 2 või 10 ettevõtet.

Garaa?iühistu Mustamäe Rahu juhatuse esimees Enn Asandi sõnul pole tal viimasel ajal registriosakonnas asju ajades selliseid probleeme olnud nagu mõni aasta tagasi, kui tuli suhelda täiesti ebakompetentsete ametnikega ning seetõttu venis kogu asjaajamine.

?Ametnikud saatsid mind toona raamatukogusse Riigi Teatajast otsima, milliseid dokumente on vaja esitada garaa?iühistu registreerimiseks,? kirjeldas Asandi.

Asandi pöördumisel justiitsministeeriumi kohturegistrite osakonna juhataja poole põhjendas too ametnike käitumist väikese hariduse, kehva palga ning samuti ebakompetentsusega.

?See kõik võttis kokku aega ligi kaks aastat,? kritiseeris Asandi tookordset ühistu registreerimisprotsessi aeglust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing