Kas õigus on seltsidel või maksuametil?

14. veebruar 2001, 00:00

Kindlustustegevuse seaduse § 8 lg 5 p 3 sätestab elukindlustuse ühe liigina pensionikindlustuse. Seega seadusandlus sätestab üheselt pensionikindlustuse liigi ja õiguse ainult neile tingimustele vastava pensionikindlustuse lepingu alusel tasutud kindlustusmaksete maksustatavast tulust mahaarvamiseks. Nii peab maksuamet võimalikuks maksustatavast tulust maha arvata ainult tulumaksusoodustusega pensionikindlustuse lepingu alusel tasutud kindlustusmaksed. Pensionikindlustuse lepingule lisatud riskielukindlustuse vm lisakindlustuse eest tasutud kindlustusmakseid ei saa maha arvata (ÄP 04.01.2001)

Tulumaksusoodustusega pensionikindlustuse kohustuslikud tingimused on sätestatud kindlustusseaduses ja pensionikindlustust tohib sõlmida litsentsi alusel. Litsentsi taotlemisel kinnitati vastavad tehnilised tootekirjeldused ja tariifide kalkuleerimise alused (tehniline äriplaan) kindlustusinspektsioonis. Seltside tooted vastavad seadustele. Kogumiskindlustuses toimub surmajuhtumi riski katmine põhikindlustuses mitte aga lisakindlustuses. Seadus käsitleb tulumaksusoodustusega pensionikindlustuse lepingu alusel tasutud maksete mahaarvamist maksustatavast tulust ja ei käsitle põhi- ja lisakindlustuse maksete erinevat käsitlemist mahaarvatavuse kontekstis. (ÄP 22.12.2000)

Kui lugeda seadusi ? tulumaksuseadust, kindlustusseadust ja kindlustustegevuse seadust, siis seal on probleemid ära lahendatud. Seal on öeldud, millise lepingu alusel maks maha arvatakse, on öeldud, millistele tingimustele peavad vastama need lepingud. Rahandusministeerium on sellest lähtuvalt litsentsid välja andnud. Neile tingimustele need lepingud vastavad. Probleem on kunstlik. Probleem on terminite ja teooria mittetundmises. Ja seda kindlasti mitte kindlustusinspektsiooni ja kindlustusseltside poolt.

Tulumaksuseaduse § 28 annab isikule õiguse tulust maha arvata pensionikindlustuse lepingu alusel tasutud kindlustusmaksed kuni 15% maksumaksja tulust. Sooduslepingute sõlmimiseks annab tegevusloa kindlustusjärelevalve, kontrollides ühtlasi kindlustuslepingu üldtingimusi.

Luba on väljastatud ja seadus annab garantii maksusoodustuseks, nii võib eeldada, et elukindlustusseltsid tegutsevad kindlustuslepingute sõlmimisel heas usus. Tegu on seaduse ja konkreetsete lepingute tõlgendamisega. Klassikalise pensionikindlustuse puhul põhilepingu osaks olevat surmariski eraldiseisva lepinguna vaadelda ei tohiks. Riik peaks olema huvitatud pensionikindlustuse osatähtsuse suurenemisest. Maksuameti kaudu aga on asutud niigi õrna usaldust kindlustussektori suhtes lammutama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing