Tuleb loobuda odavast toidust

14. veebruar 2001, 00:00

Tihe ja vahel ka kõlvatu konkurents siseturul on hoidnud piimatoodete hinnad kunstlikult madalal. See omakorda võib ohtu seada kogu sektori arengu. Suurettevõtete assotsiatsiooni juhtide poolt on Iirimaa eeskujul tõstatatud küsimus vajadusest saavutada olulistes küsimuste ühiskondlik kokkulepe. Üks iirlaste ühiskondlik kokkulepe oli loobumine kunstlikult odavast toidust.

Poepiima ja piimatoodete hind tõuseb niikuinii. Hinnatõusu mootoriks pole mitte meie liitumine Euroope Liiduga, vaid asjaolu, et piimatootja peab lõpuks saama piima eest õiglast hinda. Õiglane hind peab katma tootmiskulud ja looma võimalused hädavajalikeks investeeringuteks. Lisaraha selleks saab tulla ainult turult. Seda tuleb maksta, sest vastasel juhul pole meil varsti farme, kust valdavalt laenudega eurovastavusse viidud arvukad tööstused piima osta saaksid.

Viimase viie aasta muude hindade tõusust tingitud tootmis- ja töötlemiskulude kasvu juures vaevalt kroonine piimaliitri väljamüügi hinna tõus ei allu majanduspärasele matemaatikale.

Piima siseturuhindade kasvulaeks on importtoodete hinnad. Näiteks üle kümne krooni maksva piima puhul hakkab säilitusaineterikas importtoode meie oma värskeid ja tervislikke piimatooteid lettidelt välja tõrjuma. Tänane toorpiima hind eeldab matemaatiliselt just sellist hinnataset. Seega jääb justkui ainult tasakaal maksma panna.

Piimatootmine on hooajaline ? suvel lüpsavad lehmad rohkem kui talvel. Arvestades kõik erinevad piimatooted tinglikult täispiimaks, saame Eesti siseturu nõudluseks ca 550 tonni toorpiima päevas. Suveperioodil nõudlus mõnevõrra väheneb. Talvel ostavad tööstused kokku ca 900 tonni toorpiima päevas, suvel oluliselt rohkem. Seega toodetakse Eestis piima enam kui kaks korda siseturu vajadusest rohkem. Ehkki piimatööstused rikastavad toidulauda uute toodetega ei hakka eestlased kunagi kordades rohkem piimatooteid tarbima.

Piimatööstuste  arengu võtmeküsimuseks on eksport. Esipõllumees Ivari Padar on ministrina oma meeskonnaga teinud väärt tööd ja saavutanud meie üldmahtusid arvestades tänuväärsed kvoodid piimatoodete tollisoodustusre?iimil ekspordiks Euroopa Liitu.

Tõe ja õiguse huvides tuleb märkida, et siinjuures ei ole tegemist klassikalise müügiekspordiga, kuna kvoodi omandanud importöörid ostavad igal juhul selle kauba ära. Enam müügimehevaeva nõuab eksport väljaspool kvoote.

Kuid ka maailmaturu hinnad ei sõltu maarjamaalastest ega suhtumisest siinsesse poepiima hinda. Ükski ostja ei loovuta võimalusel ühtki veeringut võimalikust tulust. Õndsad saavad olema need põllumehed, kelle arvates Hollandis, Itaalias või Soomes pesitsev ärimees Eesti piimatootja elu-olu pärast südamevalus vaevleb. Teadlik või juhuslik kapitalimahutus Eestisse ei tee veel ärimehest jõuluvana. Eksporditavate piimatoodete hindade kaudu määratakse põllumehele piima eest makstav hind väljaspool Eestit. Meist sõltub hind siseturul.

Ka tänased toorpiima ja ekspordi müügihinnad on vaevu-vaevu tasakaalus. Kasvuruumi matemaatiliselt ei ole. Edasine hinnatõus saab toimuda riiklike subsiidiumide rakendamisel.

Need piimatöötlejad, kes lubavad tootjatele pudrumägesid ja piimajõgesid, lihtsalt blufivad. Sellistel juhtumitel on tegutsemismotiiv soov saada riigikokku või inimlik edevus. Ka piimanduses kehtib aine jäävuse seadus ning matemaatikat eirates on tavaliselt tulemus pankrot koos tootjate rahade haihtumisega.

Kuritegelik ja küüniline on põllumeeste hullutamine matemaatikale mittealluvate kokkuostuhindadega. Eriti, kui sellega kaasneb hinnatõusu pidurdamine ja osaliselt importootega segatud kauba müük põllumajandustootjate hüvanguks mõeldud tollisoodustusre?iimil. Tagades dokumentaalselt segamisel vahekorra 49/51 on juriidiliselt kõik korras, kuid põllumehele mõeldud lisaväärtus rändab vahendaja taskusse. Äris tuleb tagada maksimaalne kasumlikkus, kuid seda tuleb teha üldiseid eetikatavasid järgides. Pealegi on Euroliitu mineva eksporttoodangu segamine pikas perspektiivis ohtlik.

Hiljutine The Indipendent näitas veenvalt, et oma tegemistega oleme negatiivne näide euroopa ajakirjanduses. Kas soovime tõsisemaid tagasilööke? Loodan, et piimandusäris asenduvad eufooria ja depressioon majandustegevusele iseloomuliku arvnäitajate ja perspektiivi tagava analüüsiga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing