Vello Kiili lugu: petetud ärimees, detektiiv ja vaimuliku tütar

Peep Sooman 14. veebruar 2001, 00:00

Reformierakonda kuulunud Vello Kiili telefoninumbrid ei vasta. Kuressaares asuva Kiili firma Kiiler MG OÜ lauatelefon on lülitatud faksire?iimile, ükski kolmest mobiiltelefoninumbrist pole enam kasutusel.

Vello Kiil on aktiivne mees, kes Reformierakonna algusaastatel kuulus Saaremaal erakonna initsiatiivgruppi. Ettevõtjasõbralikku erakonda esindades sai Kiil kasulikke kontakte, tema head tuttavad olid praegune keskkonnaminister Kranich ja paljud leheveergudelt tuntud ärimehed.

Kiil on töötanud Mait Metsamaale kuulunud reisibüroo Baltic Tours Saaremaa koordinaatorina, pärast tülidega lahkumist proovis ta Kuuba sigaritega äritseda. Tulutult.

1997. aastal ostis Vello Kiil enampakkumisel Saaremaal Lümanda vallas asuva Pilguse mõisa. Endise kuulsa meresõitja, ümbermaailmareisija Bellingshauseni elupaiga eest maksis Kiil toona 1,06 miljonit krooni. Ostu rahastas Soome firma Six OY. Sama ettevõte tasus Kiilile ka hoone renoveerimiskulud. Kokku kandsid erinevad isikud ja firmad Pilguse mõisa ostmiseks ja korrashoiuks Kiilile ligi 1,6 miljonit krooni. Kiil olevat sõlminud Six OYga kokkuleppe, et soomlased saavad mõisa endale. Põhjanaabrite suureks üllatuseks müüs Kiil mõisa maha, teade omaniku muutusest jõudis vallavalitsusse eelmisel kevadel. Soomlased said tehingust teada mitmekuise nihkega, jaanuaris 2001 laekuski Saare politseiprefektuuri avaldus, milles taotletakse Kiili vastu kriminaalasja algatamist seoses 1,6 miljoni krooni kadumisega.

Lümanda vallavanem Jaanus Reede mäletab Kiili kui suurejooneliste plaanide ning hea veenmisoskusega meest. Tänaseks on mõis jõudnud Reede sõnul asjalike ärimeeste valdusse, kes erinevalt Kiilist ka lubadustest kaugemale jõuavad.

Kolm aastat tagasi sai Vello Kiil tegevjuhi koha Guido Sammelselja kinnisvarafirmas Kramer Kinnisvara. Vaid mõne kuu jooksul tühjendas ta firma kassa. ?Kiil oli tööl lühikest aega, ta tuli kohe vallandada, sest kassast oli raha kõrvale kantud,? tunnistab Sammelselg. Ärimees ei soovi kahju suurusest rääkida, külajuttude kohaselt suutis Kiil firmast vähemalt mitusada tuhat krooni riisuda. ?Oma summasid ma ei kommenteeri, kuid kokku olevat Kiil petnud mitmetes miljonites kroonides, päris tõsiste pingutustega saime meie oma raha tagasi,? ütleb Sammelselg. ?Väga imelik, erakordselt imelik mees, ma ei tea, kuhu ta raha paneb, mind ennast vaevavad samad küsimused,? lisab Sammelselg.

Eelmise aasta keskel müüs Kiil Helsingis elavale omanimelise detektiivibüroo omanikule Matti Westerholmile kaks Saaremaal asuvat krunti, mille müügihinnaks oli kokku 150 000 Soome marka ehk ligi 400 000 krooni.

?Kiilil ei olnud tegelikult õigus neid müüa, ta võltsis dokumente,? räägib Westerholm, kes on nagu mõisaostuga pügada saanud soomlasedki viinud Saare politseisse avalduse kriminaalasja algatamiseks. ?Olin Kiililt juba ühe krundi enne ostnud, kõik oli korras, seetõttu ma ei osanud teda kahtlustada,? räägib Westerholm. ?Ega tagasi ei saa enam midagi, Kiilil polegi midagi, olen rääkinud tema naise ja isaga, aga nemad ei oska midagi ette võtta,? seletab Soome detektiiv.

Saare politseiprefektuuris soomlaste avaldustega tegelev uurija Helmut Sääsk kinnitab, et asi on tõsine. Avaldused esitanud soomlased väidavad, et kokku on Kiil neilt välja petnud 2 miljonit krooni. Sääsk ütleb, et politseinikuna ei saa ta kommenteerida teisi Kiili patutegusid. ?Aga saarlasena olen ma kuulnud igasuguseid asju,? ütleb uurija. Sääse sõnul on temale laekunud info kohaselt Kiil Saaremaalt lahkunud.

Mõni kuu tagasi oli Kiilil taas rahahäda. Ta otsis võimalust laenata miljon krooni. Asjaga kursis oleva, kuid enda nime avalikustada mitte sooviva saarlase sõnul kasutas Kiil ära kohaliku vaimuliku tütart, kes soovitas Kiili kui usaldusväärset ärimeest ühele Saaremaa rahajõmmile. Kõrgeid intresse lubades sai Kiil miljon krooni, kuid tagasimakse tähtajaks oli Kiil kadunud, ükski asjaosalistest ei tea, kus ta on.

?Kiili kõik pahandused algasid tegelikult sellest ajast peale, kui ta Sammelselja firma kassa tühjendas,? teab anonüümne saarlane. ?Tema elustiilist raha küll välja ei paista, püksid on tal ka kulunud. Näib, et tema raha läheb sügavasse mutiauku,? ütleb ta.

?Vello Kiil on Saaremaa Carl Danhammer,? kommenteerib teine ärimees.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing