Greenspan süstib optimismi

Sirje Rank 15. veebruar 2001, 00:00

Majanduskasv kiireneb uuesti aasta teisel poolel, kuid üleminek peadpööritavalt tempolt mõõdukamale kasvule ei tule sujuv.

Küsimusele senati panganduskomitees, kas USA majandus on languses, vastas korralise poolaastaaruande teinud Greenspan: ?Antud hetkel mitte.?

Keskpanga ametliku seisukoha järgi jääb majanduskasvu aeglustumine järsuks ja lühiajaliseks. Lähikuudel püsib siiski tõsine oht, et kontrollimatu pessimismipuhang USA tarbijate ja firmade hulgas kasvu taastumise kursilt lükkab.

Greenspani sõnul teostub keskpanga ?V-stsenaarium?, kui firmad keskenduvad nüüd tarbimise järsu vähenemise tõttu ladudesse kuhjunud kaupade realiseerimisele, mis loob eeldused majandusaktiivsuse taastumiseks aasta teisel poolel.

Keskpank ennustab, et USA majandus kasvab tänavu 2?2,5% tempos, mis jääb oluliselt aeglasemaks kuus kuud tagasi ennustatud 3,25?3,75% kasvust.

Hea enne tuli teisipäeval avaldatud USA kaubandusministeeriumi statistikast, mis näitas jaanuaris jaekaubanduse oodatust kiiremat kasvu. Pärast detsembri 0,1 protsenti kasvas jaekaubanduse käive läinud kuul 0,7%.

Greenspani sõnul näitavad need ja muud esialgsed andmed, et majandusnäitajate ?erakorraline nõrkus? läinud aasta lõpus pole jaanuaris jätkunud.

Samas sisaldas Alan Greenspani kõne piisavalt hoiatusi võimalike riskide kohta, mille eesmärk oli säilitada turgudel usku laenuintresside jätkuvast alanemisest.

?See on ehtne keskpankur, kes ei taha investoreid hirmutada, et lõpp on lähedal,? ütles Bank One Investment Advisorsi analüütik Athony Chan Reutersile. ?Ta üles, et tunneli teises otsas paistab valgus, kuid et intresside alandamine on endiselt aktuaalne.?

Manööverdamisruumi jätab keskpangale seegi, et inflatsioon ei ole kiirenenud.

Keskpanga üllatavalt agressiivset sekkumist, kus jaanuaris alandati keskseid laenuintresse terve protsendipunkti võrra, põhjendas Greenspan majandusprotsesside tempo muutusega.

Greenspani sõnul on infotehnoloogia rakendamine kiirendanud firmade reageerimist turusituatsiooni muutustele, praegusel juhul tootmise vähendamisega, mistõttu peab kiiremini reageerima ka majanduspoliitika.

Investeerimispank Merryll Lynch ennustab, et veel sel kevadel võivad USA intressid alaneda praeguselt 5,5 protsendi tasemelt 4,75 protsendile. Wall Street siiski nii optimistlik ei ole ning reaktsioon Greenspani kõnele jäi eile sisuliselt ära.

Suurim riskitegur USA majanduses on praegu tarbijate, firmade ja finantsturgude võimalik usalduskriis. ?Irratsionaalset hirmu? on võimatu kontrollida ning tarbijate tulevikuusu järsust kahanemisest kõnelevad arvamusküsitlused viitavad riski reaalsusele.

Eratarbimine moodustab kaks kolmandikku USA SKTst ning kui see koondamiste, aktsiaturu languse ja muude negatiivsete uudiste peale järsult taandub, riskib majandus sattuda negatiivsesse nõiaringi.

Greenspani sõnul on tarbijate tulevikuootused praegu siiski veel tasemel, mis viitavad majanduse kasvamisele ning pikemas perspektiivis toetab positiivseid väljavaateid ka jätkuv tootlikkuse kasv. Tarbijausaldust peaks toetama ka kütuse hinna langus ning maksude alanemine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing