Grossingutreening paneb näo särama

Eha Laanepere 16. veebruar 2001, 00:00

Iluuisutamistreener Jaak Gross ei suutnud kuidagi seletada fenomeni, et kümneaastane Ira hüppas hoogu võtmata tavalisest köögilauast kõrgemale. Sellise tulemuse saavutamiseks peavad täiskasvanud mehedki kõvasti treenima.

Saladus lahenes, kui Gross käis ära Ira kodus. Seal nägi ta laest alla rippuvaid kummiköisi, millel kiikudes, mängides ja karates oligi laps saavutanud säärase superhüppevõime. Sydney olümpiamängudel 400 meetri tõkkejooksus kuldmedali võitnud Irina Privalova ongi seesama väike Ira.

Paarikümneaastase täiustamise tulemusena on sündinud väliselt lihtne, aga tegelikult väga mitmekülgne ja tõhus treeninguriist grossing. Rippuvatel vetruvatel nööridel võib turvaliselt kinnitatuna mitte ainult hüpata, vaid sõita nagu karussellil, lennata nagu lind või teha saltosid.

Oma leiutise tegelikke kasutamisvõimalusi ei taibanud leiutaja esialgu isegi. Koju ehitatud grossingul lustis pisipoeg, kes võis seal tundide kaupa tantsida, teha keerulisi piruette ja muid imetrikke. Isa tundis ühteaegu nii heameelt kui ka kadedust lapse liikumisrõõmu ja loominguvabaduse pärast, milleks tema luud ja lihased tegelikkuses veel valmis ei olnud. Võimaluse trikitada andis poisile grossing.

Ise järele proovides sai Jaak Gross aru, et kehamassi raskusjõudu on võimalik keha pinnale võrdselt ümber jaotada ning nii teha harjutusi, mille käigus rakendatakse omaenda kehakaalu mitmekordselt ületavaid jõude. Kätel hüpeldes tundub neis olevat samapalju jõudu kui jalgades.

Pole ime, et umbkaudu samadel põhimõtetel töötavate treeningseadmetega valmistatakse ette ka kosmonaute ? kaaluta oleku illusioon on täielik. Kiikudes või karussellitades on hetketi võimalik tunda ka reaalset kaaluta oleku võlu.

Jõusaalide seadmed ning kataloogide Total Gymid jmt on head ning mõjuvad treeninguriistad. Kui aga vaadata biitsepsipumpaja ja grossingul hüpleja näoilmet, siis hakkab silma erinevus ? esimene teeb oma liigutusi tahtejõu sunnil, teise näos peegeldub sulaselge rõõm.

Jõusaalis treenija peab kõikide lihasgruppide läbitöötamiseks harjutama paljudel jõumasinatel, näiliselt sihitu karglemine grossinguga arendab aga kõiki lihasgruppe korraga. ?Väliselt lihtne seadeldis asendab rohkem kui kümmet eri trena?ööri. ?Grossing on needsamad jõumasinad nii öelda inimlikumal kujul,? rõhutab Jaak Gross. 3?4 tundi aeroobikat, tantsu, kergejõustikku või muud spordiala annab sama efekti kui tund grossingut. Niisiis sobib gros-

sing ideaalselt just neile, kellel aega vähe.

Alustada on soovitav treeneri valvsa pilgu all ning tasa ja targu ? see väldib ülepingutuse. Grossinguga alul üleliia hoogsalt hüpates ja kukerpallitades võib süda kergesti pahaks minna, ning esimene kord võib nii jääda viimaseks. Mõõdukalt harjutades teeb keskmiselt andekas inimene juba paari-kolme trenni järel saltosid. Ala sobib põhimõtteliselt kõikidele ? imikutest raukadeni. Kellel mõni südamehäda või kes muidu end päris hästi ei tunne, peaks siiski enne arstiga nõu pidama. ?Kuigi, ega selliseid arste meil vist peaaegu polegi, kes teaksid, mida see ala endast kujutab,? möönab Gross.

Umbes sajakroonise tunnihinna eest on võimalik grossingut nautida Almer Jansu tantsustuudios, mis asub Tallinnas Ühispanga 5. korrusel. Kui eesmärgiks on end füüsiliselt vormis hoida, siis piisab 20?30minutilisest treeningust kolm korda nädalas.

Grossi leiutis on proovimiseks väljas olnud suvel Tartus näitusel ?Ahhaa, inimene!? ja praegu on see üks magneteid, mis tõmbab Tallinna Energeetikamuuseumi oma poisikestest fännklubi. Kaks grossinguseadet on seal tihedasti töös ja alatasa on oma järge ootamas mitu kannatamatut huvilist.

Ainuke täiskasvanute harjutuskoht Jansu tantsustuudios on kaheksale grossinguseadmele kitsavõitu. Sestap otsib Gross võimalusi laienemiseks. Grossi patenteeritud trena?öörisüsteemide vastu on tohutu huvi Venemaal ? seda eelkõige just tippsportlaste treeninguvahendina ning liikumishädadega laste turgutamiseks.

Ka lääne äriringkonnad on hakanud uue põlvkonna treeningu- ja raviseadme vastu aktiivset huvi ilmutama.

Alguses on raske rütmile pihta saada ja koordinatsiooni säilitada. Hiljem, kui juba hakkama saad, siis koormad ühtlaselt kogu keha. Hästi lahe lendamine!

Grossing meeldib mulle, sest see ühendab endas nii jõusaalitreeningu, lendamise fiilingu kui ka lõbustuspargi emotsionaalsuse.

Alguses, kui lihased, nahk ja muud kehakoed on lodevalt lõdvad, siis soonivad grossingu julgestusrihmad tugevasti. Kuid grossingutreeningust saadav liikumisrõõm ja positiivne laeng aitab sellest üle olla, keha saavutab elastsuse ning valu kaob. Lihased muutuvad regulaarse treeninguga plastilisemaks ja keha omandab kaunima vormi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing