Nokias jäid küsimused vastuseta

Kristina Traks 16. veebruar 2001, 00:00

Selgus aga, et Nokia külastamiseks tuleb ajakirjanikul läbida terve kadalipp.

Naiivse lootusega kohtuda mõne Nokia juhtkonna liikmega juba paari päeva pärast helistasin ma kuu aega tagasi Nokia pressiosakonda. Pressiesindaja Johanna Jokinen uurib, kes ma olen ja mida tahan, aga lubab siiski aidata intervjuu kokku leppida. Tõsi, lähemate päevade jooksul pole see võimalik, nagu ta ütleb.

Möödub paar päeva ning Jokinenilt tuleb teade: ?Intervjuu võib toimuda alles kuu aja pärast ja räägib Nokia kõrge pressi?eff.?

?Meil on tava, et mõned nädalad enne aasta- või kvartalitulemusi ei suhtle me pressiga, on selline vaikne periood,? vabandab Jokinen. Lootus teha ringkäik mõnes Nokia tehases hajub kiiresti, saame külastada vaid Nokia peakorterit Espoos.

Kuu aja pärast oleme fotograafiga Nokia peakorteris kohal. Sombusel päeval ei paista klaasist maja sugugi nii särav kui piltide pealt.

Fotograaf teeb väljas majast pilte iga külje pealt, kuid sees läheb asi keeruliseks. Nokia-talo fuajee on nagu lennujaam ? kõrge ja õhuline ning täis eri rahvusest külalisi. ?Lennujaamast? juhatatakse meid pisikesse kongi moodi nõupidamisruumi, ei mingit maja tutvustamist ega ringkäiku. Karta on, et tõenäoliselt räägib Nokia pressipealik sedasama pähekulunud juttu, mida ikka ajakirjanikele, ja jagab kõigile samu materjale.

Fotograafile lubatakse küll lahkesti, et ta võib ka majas sees pildistada, kuid kui ta suunab objektiivi läbi klaasseinte paistvate töötajate poole, keelatakse pildistamine ära.

Üsna oodatult räägibki Nokia pressiosakonna juhataja Lauri Kivinen sarnast juttu teiste suurte rahvusvaheliste firmade esindajatega. Et me oleme avatud, suhtleme tihti pressiga, ei peida ennast. Meenub Coca-Cola esindaja samalaadne jutt, et oleme avatud, kuid ei saa kommenteerida, miks on meie aastatulemused nii kehvad.

?Me ei ütle kolm nädalat enne aasta- või kvartalitulemuste avaldamist pressile midagi, sellepärast te piditegi nii kaua ootama,? põhjendab Kivinen. ?Kui ma pressile naeratan või olen morni näoga, teevad ajakirjanikud sellest oma järeldused ning vaadake, mis siis teevad aktsionärid.?

Kivineni sõnul saatis Nokia eelmisel aastal välja 350 pressiteadet ja andis peaaegu igal nädalal ühe pressikonverentsi. ?Jorma Ollila (Nokia tegevjuht ? toim.) vastab ka ise meilidele, kui tal aega on,? räägib Kivinen. ?Ta reisib küll palju ringi, kuid iga nädal on mõned päevad siin ka, alles täna kohtasin teda söögikohas.?

Ülemöödunud aastal tuluna 215 miljonit krooni deklareerinud Ollila pole Kivineni sõnul siiski Soome ?kuningas?, vaid lihtsalt väga kõva töötegija ja ambitsioonikas juht. ?Tal pole siin meie parkimismajas oma kindlat parkimiskohtagi,? lisab Kivinen.

Kivineni jutu järgi on Nokia-inimeste kõige suurem mure, et tohutu konglomeraat ei muutuks ?laisaks ja aeglaseks?. Kuigi Nokia ühel põhiturul USAs valitseb pessimism ja ebakindlus, plaanib Nokia käibe kasvuks sel aastal 25?35%. ?Aasta pärast saadavad inimesed postkaarte ja ostavad laevapileteid mobiili abil ? ruumi kasvuks on küll,? on Kivinen veendunud. ?Inimesed armuvad uutesse teenustesse ja mobiiltelefon muutub rohkemaks kui lihtsalt sidepidamisvahend.?

Loomulikult ei saa ?elusalt? Nokia inimeselt jätta küsimata, kuidas siis Eesti võiks leida oma Nokia. Kivineni arvates on kogu saladus haridus ja haritud töötajad. ?Meie arengul on näiteks siin Soomes piir ees, sest pole piisavalt haritud inimesi tööle palgata, peame hakkama väljastpoolt spetsialiste sisse ostma,? räägib ta.

Pärast paaritunnist vestlust olen peaaegu sama tark kui ennegi. Oleksin kuulanud justkui kellegi päheõpitud kõnet. Kivinen kiirustab järgmisele kohtumisele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing