Ülo Toomsalu • 15 veebruar 2001

Võru linn läheb eelarve kinnitamisega taas riskile

Võru linnavolikogu lõpetas eilsel istungil 2001. aasta linnaeelarve teise lugemise füüsilise isiku tulumaksu osas parandusi tegemata. Tõnu Antoni eriarvamus ja ettepanek tulude poolt pooleteist miljoni krooni võrra vähendada võeti vaid teadmiseks ning fikseeriti protokollis, kirjutab Võrumaa Teataja.

Ehkki eelmisel aastal laekus Võru linnale füüsilise isiku tulumaksu eelarvesse kavandatud 34 miljonist kroonist ligi 2,3 miljonit krooni vähem, jagas volikogu 2001. aasta prognoosides linnavalitsuse optimismi: füüsilise isiku tulumaksu laekumisest plaanitakse katta rohkem kui kolmandik (36,6 %) eelarve tuludest (34,3 miljonit krooni). Prognoosi aluseks on võetud oletatav seitsmeprotsendiline majanduskasv, õpetajate 15protsendiline palgatõus ja maksuvaba tulu suurenemine 200 krooni võrra.

Tõnu Antoni sõnul on selleks aastaks pakutud füüsilise isiku tulumaksu summa ülimalt optimistlik, sest mullusega võrreldes on väga vähe paremuse poole muutunud. ?Tulumaksuvaba miinimumi tõus annab linnaeelarvele 1,7 miljoni kroonise tagasilöögi,? hoiatas ta.

Edasiminekut näeb Anton õpetajate palga ja miinimumpalga tõusus, kuid kokku peaks see laekumisele juurde andma vaid 0,7 miljonit krooni.

Anton, kes prognoosib füüsilise isiku tulumaksu reaalseks laekumiseks 32,8 miljonit krooni, on mures linna maine pärast. ?Juba kolmandat aastat planeerime me füüsilise isiku tulumaksu üle,? oli ta hämmeldunud. ?Kui selline poliitiline totrus on vajalik, siis oleks seda tarvis selgitada.?

Hetkel kuum