Viina hind pöörab taas tõusule

Sirje Niitra 19. veebruar 2001, 00:00

?Liviko teatas jah, et tõstavad märtsis oma Valge Viina hinda ja meie teeme tõenäoliselt sama,? ütles Onistari nõukogu esimees Aleksander Skoblov, kes tunnistas, et kauem pole võimalik nullkasumiga toota. Skoblovi sõnul tingis hinna langetamise Liviko väga odava Laua Viina turule tulek, mille eesmärgiks oli tagasi võita vahepeal Onistarile kaotatud valge viina turuosa.

Skoblovi sõnul keskendab Onistar tänavu kasumi teenimisele, jättes võitluse siseturu osa pärast tahaplaanile. Põhirõhk on ekspordil. Eelmisel aastal eksportis ettevõte üle miljoni liitri. Nii palju pole varem ükski Eesti tootja alkoholi välismaale müünud. Kolmveerand kogu ekspordist läks lähinaabritele Lätti ja Leetu, väike osa ka USAsse ja Saksamaale.

Eelmisel aastal kasvas Onistari viinatoodang eelneva aastaga võrreldes 2,4 korda ja selleks investeeris ettevõte 60 miljonit krooni, pannes püsti uue villimistsehhi.

Liviko juhatuse esimees Udo Themas ütles, et ettevõte vaatab üldse oma hinnad üle ja Laua Viina kallinemise kõrval odavneb näiteks Bitteri liköör. Uue odava viina turuletulek õigustas Themase hinnangul ennast igati, sest selle läbi õnnestus kasvatada kolme kuuga viina turuosa 17 protsendilt septembris 29 protsendile aasta lõpul.

Liviko turundusdirektori Janek Kalvi hinnangul on Laua Viin oma tarbijaskonna leidnud ja nüüd tuleb hind kvaliteediga vastavusse viia.

Odava viina turg on tänaseks tema hinnangul jaotatud ja Liviko tahab nüüd panna rõhu Viru Valge kaubamärgi ülestöötamisele.

Selle aasta jaanuari viinamüügi tulemused näitava, et Liviko ja Onistari toodang on oluliselt kasvanud, teistel langenud. Liviko juht Udo Themas siiski väiketootjaile kadu ei ennustanud. ?Heliis tegutseb põhiliselt Lõuna-Eestis ja ka teistel on oma turuni??,? leidis ta.

Skoblovi hinnangul on üldine tendents küll lahjade alkohoolsete jookide poole, kuid kange alkoholi seas on valge viina osakaal suurenenud. Kui aktsiis jääb tänavu samale tasemele, pole Eesti Viina Liitu juhtiva Skoblovi hinnangul ka viinaturul suuri muutusi oodata. ?Kui mingi suurenemine toimub, siis salaviina arvel, kui muidugi riik selles osas midagi ette võtab,? selgitas ta.

Kahe suure, Liviko ja Onistari jõudude vahekorras mõlema firma juhid tänavu suuri muutusi ette ei näinud.

Kogu toodangut kokku võttes juhib Liviko endiselt Onistari ees. ?Viie aastaga pole võimalik saavutada seda, mida Liviko saja aastaga, aga me üritame ka selles osas järele jõuda,? kinnitas Skoblov. Esimeste sammudena hakkab Onistar tänavu müüma ka vett ja veini. ?Kaugel siin need likööridki enam,? leidis Skoblov.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:10
Otsi:

Ava täpsem otsing